500 plus i ani grosza więcej. Rząd zdecydował

Z kraju

ShutterstockWaloryzacji 500 plus w przyszłym roku nie będzie

W założeniach budżetowych na przyszły rok nie jest zapisana waloryzacja świadczenia 500 plus - poinformował w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Kowalczyk przypomniał, że pierwsze decyzje o przyznaniu świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł są wydawane na półtora roku. - Właściwie w tym momencie bardzo trudno jest cokolwiek decydować - ocenił.

- W ustawie nie jest przewidziana waloryzacja (świadczenia), ale jeśli będzie taka potrzeba, nastąpi duża inflacja - choć w tej chwili jej nie ma - to oczywiście wszystko można przewidywać w dalekiej przyszłości - dodał Kowalczyk.

Podkreślił, że jeśli chodzi o przyszły rok, "jest to praktycznie temat zamknięty". - Decyzje są wydane do jesieni, więc budżet jest związany tą kwotą 500 zł tylko i wyłącznie - powiedział.

Decyzje dotyczące świadczenia 500 plus co do zasady będą wydawane na rok - okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak pierwszy okres, na jaki przyznawane jest prawo do świadczenia, jest dłuższy (od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r.), aby nie trzeba było składać dwóch wniosków w tym roku, kiedy program wszedł w życie.

Jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.

Zobacz. Witek: marzymy o rozszerzeniu 500 plus

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: