Z kraju

Przejęli Pekao i wymienili radę nadzorczą. Włosi odeszli sami

Z kraju

08.12.2016 PZU i Państwowy Fundusz Rozwoju kupią bank Pekao S.A. za ponad 10 miliardów złotychFakty TVN
wideo 2/2

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Banku Pekao SA dokonało w czwartek zmian w składzie rady nadzorczej banku.

Do rady nadzorczej akcjonariusze powołali: Pawła Surówkę, Pawła Stopczyńskiego, Grzegorza Janasa, Michała Kaszyńskiego, Justynę Głębikowską-Michalak, Joannę Błaszczyk, Stanisława Ryszarda Kaczoruka, Sabinę Bigos-Jaworowską i Mariana Majchera.

Z rady odwołano dotychczasowego przewodniczącego Jerzego Woźnickiego oraz Leszka Pawłowicza, Dariusza Filara i Katarzynę Majchrzak. Rezygnację z członkostwa w radzie złożyli: Gianni Papa, Massimiliano Fossati, Laury Stefanii Panna, Doris Tomanek.

Repolonizacja banku

Przypomnijmy, że w środę PZU i Polski Fundusz Rozwoju sfinalizowały zapowiadany od dawna zakup 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA za łączną kwotę 10,6 mld zł.

Przejęcie przez ubezpieczyciela pakietu akcji Pekao SA od włoskiego Unicredit to jeden z elementów zapowiadanej przez rząd "repolonizacji" sektora bankowego.

Morawiecki komentując tę transakcję, zwracał uwagę, że tym razem "z ziemi włoskiej do Polski" nastąpił przepływ biznesu. - Używając metafory piłkarskiej, wszyscy wiemy, co znaczy grać na wyjeździe i grać u siebie. Na wyjeździe się zwykle broni, a u siebie zwykle się kontroluje przebieg gry i atakuje - powiedział. - Mając większość sektora bankowego w polskich rękach możemy lepiej kontrolować politykę kredytową - dodał. Zwrócił uwagę, że to Polski Fundusz Rozwoju doprowadził do tej "bardzo udanej, skomplikowanej transakcji odbudowania polskiej własności w sektorze bankowym".

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24