6 mln Polaków planuje urlop za granicą. Gdzie jeżdżą najchętniej?

Z kraju

Wakacyjnymi śladami Polaków

W tym roku na wakacje wyjedzie ponad połowa Polaków - w sumie ponad 18 milionów dorosłych, nie licząc dzieci. Gdzie, jak długo i za ile pieniędzy będziemy wypoczywać? Materiał "Polski i Świata" w TVN24.

6,1 miliona Polaków planuje spędzić urlop za granicą. W biurach podróży najpopularniejsze kierunki to Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Portugalia i Tunezja.

Tanio, czy bezpiecznie?

Najtaniej zagraniczne wakacje dla jadących na zorganizowany wyjazd wychodzą w Chorwacji, gdzie za tydzień pobytu ze wszystkimi wygodami, czyli "all inclusive", zapłacimy średnio 1659zł. Niewiele więcej będzie nas to kosztować w Bułgarii, natomiast w Grecji i Turcji będzie to już koszt ponad 2300 złotych.

Wśród najpopularniejszych kierunków urlopowych są państwa, do których wyjazdów nie poleca Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Chodzi przede wszystkim o Tunezję, gdzie coraz śmielej działają islamscy terroryści, ale też wciąż niespokojny Egipt. Wielu Polaków bierze już to pod uwagę, ponieważ popularność Tunezji spadła w stosunku do ubiegłego roku o 32 procent.

Jednak tylko 1/3 chętnych na zagraniczne wakacje jeździ z biurem podróży, reszta robi to na własną rękę. Wśród nich statystyki mogą być zaskakujące, ponieważ najczęściej wybieranym krajem na wakacje są Niemcy, dokąd pojedzie co piąty polski turysta. Na kolejnych miejscach znajdują się Chorwacja, Czechy, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania i Turcja.

Większość urlopów - w kraju

Dwie trzecie Polaków spędzą jednak wakacje nie opuszczając kraju. Najwięcej, bo prawie połowa, pojedzie nad morze, 40 procent w polskie góry, zaś co dziesiąty na Mazury.

Okazuje się, że wybór wakacyjnego urlopu w Polsce niekoniecznie oznacza oszczędność. Tydzień w 3-gwiazdkowym hotelu nad Bałtykiem to wydatek od tysiąca do półtora tysiąca złotych. Dodając do tego wyżywienie i transport okaże się, że wypoczynek „all inclusive” w Polsce to wydatek przekraczający 2 tysiące złotych na osobę.

Nie zachęca również pogoda - średnia temperatura nad polskim morzem w lipcu to 22 stopnie, miesiąc ten jest również najbardziej deszczowy w całym roku.

Krótkie wakacje Polaków

Najwięcej, bo 35 procent Polaków, spędzi na urlopie 14 dni. Mniej, bo 31 procent spędzi na nim jedynie tydzień, zaś 11 procent aż trzy tygodnie. O wszystkim decydować trzeba jednak szybko - im później wyjazd będzie załatwiany, tym większe ryzyko braku miejsc lub wyższych cen.

Autor: mm//bgr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com