Jedziesz na wakacje, pomyśl o noclegu. Ze znalezieniem miejsca w hotelu możesz mieć problem

Z kraju

Jaka jest dostępność pokoi w hotelach w te wakacje?

Osoby, które chcą spędzić wakacje nad morzem mogą mieć problem ze znalezieniem noclegu w hotelu. W większości obiektów do wynajęcia w sierpniu zostało jedynie kilka procent pokoi - wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank. Analitycy sprawdzili też, jak jest w innych rejonach Polski.

W zaledwie 20 najpopularniejszych miejscowościach turystycznych udzielanych jest co roku ponad 5,3 mln noclegów – wynika z danych GUS za lata 2010-14. Najwięcej osób wybiera wypoczynek w górach (49 proc.) i nad morzem (38 proc.), a nad jeziorami udzielanych jest jedynie 13 proc. noclegów. Krótki sezon powoduje, że nadmorskie hotele przeżywają latem prawdziwe oblężenie. Nie inaczej jest i w tym roku – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank dla 20 najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.

Nam morzem tłum

Jeśli dopiero w połowie lipca zaczniemy rozglądać się za pokojem dwuosobowym w hotelu, aby zamówić nocleg w dniach od 1 do 16 sierpnia, to będziemy mieli już bardzo ograniczony wybór. Średnie obłożenie w 20 najpopularniejszych miejscowościach turystycznych wynosi już 76 proc. - wynika z danych serwisu Booking.com (stan na 16 lipca). To znaczy, że trzy pokoje na cztery są już wynajęte.

Najtrudniej o nocleg w hotelu byłoby jednak nad morzem. W Sopocie tylko jeden pokój na 9 czeka jeszcze na urlopowiczów. W Mielnie i Władysławowie do wynajęcia pozostał tylko 1 pokój na 11. W Kołobrzegu i Międzyzdrojach obłożenie hoteli wynosi odpowiednio 92 i 93 proc., jeszcze większe jest w Świnoujściu (98 proc.) - podkreślają analitycy. Sporo chętnych jest także na noclegi na Mazurach. Zebrane dane sugerują, że obłożenie na tym terenie wynosi około 80-90 proc. Relatywnie najłatwiej znaleźć jeszcze pokój w górach. Średnie obłożenie w najpopularniejszych miejscowościach górskich wynosi około 60-70 proc., czyli wciąż na gości czeka więcej niż jeden pokój na cztery - pisze Lion's Bank.

Obłożenie hoteli i ceny noclegów dla 2 osób w pierwszej połowie sierpniaLion's Bank

Tradycyjnie najtrudniej o miejsca jest w stolicy Tatr - Zakopanem - gdzie średnie obłożenie wynosi 76 proc. Tylko w niewielkim stopniu ustępuje temu miastu Karpacz z wynajętymi pokojami na poziomie 72 proc. Znacznie łatwiej znaleźć wolny pokój w Krynicy (50 proc. wynajętych), Szczyrku (52 proc.), Świeradowie (56 proc.) czy Ustroniu (59 proc.).

Jakie ceny?

Popularność poszczególnych miast ma wyraźne przełożenie na ceny, jakie trzeba płacić za nocleg w hotelu. Ważne zastrzeżenie, ceny prezentowane w zestawieniu dotyczą ceny noclegu w hotelu dla dwóch osób. Ceny te zapewne prezentują się inaczej jeśli chodzi o inne rodzaje noclegu.

Obłożenie hoteli i ceny noclegów dla 2 osób w pierwszej połowie sierpniaLion's Bank
Gdzie pojedziemy, ile wydamy i co będziemy robić? Wakacje Polaków w pigułceTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/mn / Źródło: tvn24bis.pl,