Z kraju

Ponad jednej czwartej mieszkańców UE nie stać na wakacje. Polska ma się czym chwalić

Z kraju

Ponad jednej czwartej mieszkańców UE nie stać na wakacje. Polska ma się czym chwalićTVN24 BiS
wideo 2/6

Ponad jednej czwartej mieszkańców Unii Europejskiej, którzy ukończyli 16 lat, nie stać na tygodniowy urlop poza domem - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Najgorzej ta sytuacja wygląda w Rumunii, najlepiej zaś w Luksemburgu. Polska, choć znalazła się w środku stawki, to jest jednym z krajów, w których w ciągu ostatnich pięciu lat doszło do największej poprawy.

Jak wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, wśród 28 państw członkowskich najgorzej sytuacja wygląda w Rumunii. Osób - w wieku 16 lat lub więcej - których nie stać na tygodniowy urlop poza domem było tam w 2018 roku aż 58,9 procent.

Na drugim miejscu znalazła się Chorwacja - 51,3 procent, na trzecim zaś Grecja oraz Cypr - po 51 procent.

Polska znalazła się na jedenastej pozycji. Według Eurostatu 34,6 procent mieszkańców naszego kraju nie stać na tygodniowy urlop poza domem.

Najlepiej sytuacja wygląda w Szwecji. Odsetek osób, których nie stać na tygodniowy urlop wynosi w tym kraju zaledwie 9,7 procent.

Średnia dla całej UE wyniosła zaś 28,3 procent.

Mieszkańcy, których nie stać na tygodniowy urlop poza domem (w proc.):

Polska w czołówce

Z danych Eurostatu wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat największy spadek odsetka osób, które nie mogą sobie pozwolić na tygodniowy wypoczynek poza domem zanotowano w Bułgarii. Wskaźnik spadł od 2013 roku o 35,8 punktu procentowego, do 30,5 procent w 2018 roku.

Druga największa poprawa miała miejsce w Polsce. Odsetek spadł bowiem o 26 punktów procentowych - do 34,6 procent w 2018 roku.

Grecja była natomiast jedynym krajem członkowskim UE, w którym ten wskaźnik wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat: o 2 punkty procentowe, do 51 procent w 2018 roku.

Wakacje 2019

W połowie lipca rzeczniczka Polskiej Izby Turystyki Ewa Kubaczyk poinformowała, że prawie dwie trzecie Polaków, a więc ponad 20 milionów osób, wybiera się w tym roku na wakacje, z czego ponad połowa zamierza spędzić urlop w Polsce.

Tradycyjnie najczęściej wybieranym kierunkiem urlopowym jest wybrzeże Bałtyku.

- W zeszłym roku właśnie województwa pomorskie i zachodniopomorskie odwiedziła w tym okresie roku największa liczba turystów, zaraz za nimi plasuje się Małopolska - wyjaśniła Kubaczyk.

Pod koniec czerwca rzeczniczka PIT wymieniła najpopularniejsze zagraniczne kierunki urlopowe Polaków. Najchętniej jeździmy do Grecji i Turcji. Często wybieramy też: Bułgarię, Hiszpanię, Egipt, Tunezję, Albanię, Włochy i Chorwację.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock