Mogą pojawić się problemy z obsługą kredytów. Raport NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Mniej mieszkań wraz ze spadkiem udzielanych kredytów
Mniej mieszkań wraz ze spadkiem udzielanych kredytówTVN24
wideo 2/6
TVN24Mniej mieszkań wraz ze spadkiem udzielanych kredytów

Po zakończeniu okresu obowiązywania wakacji kredytowych skala problemów z obsługą kredytów wzrośnie - czytamy w opublikowanym w piątek "Raporcie o stabilności systemu finansowego" Narodowego Banku Polskiego.

"Wakacje kredytowe w okresie 2022-2023 w znacznym stopniu redukują ryzyko wystąpienia problemów z obsługą złotowych kredytów mieszkaniowych. Łączny wpływ wakacji kredytowych oraz wysokość, wymaganych przez banki przy udzieleniu kredytów, buforów dochodowych na wzrost stóp procentowych powodują, że w większości analizowanych wariantów wzrostu płac, nawet dla kredytów udzielonych 'na granicy' zdolności kredytowej, bieżące dochody powinny być wystarczające do pokrycia zarówno minimalnych kosztów utrzymania, jak i rat kredytów mieszkaniowych" - czytamy w raporcie.

Narodowy Bank Polski o wakacjach kredytowych

Zwrócono uwagę, że według wyników badania Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec czerwca br. szacowana przez banki wartość kredytów zaciągniętych przez kredytobiorców, których aktualna relacja raty kredytu mieszkaniowego do dochodu przekraczała 50 proc., wynosiła około 50 mld zł.

Z danych NBP wynika, że na koniec czerwca 2022 r. wartość portfela złotowych kredytów hipotecznych wynosiła niespełna 420 mld zł, a łącznie z kredytami we frankach i innych walutach obcych to blisko 510 mld zł. Tym samym kredyty o wysokim obciążeniu spłatami stanowiły w czerwcu blisko 10 proc. całości portfela.

"Można (…) oczekiwać, że po zakończeniu okresu obowiązywania wakacji kredytowych skala problemów z obsługą kredytów wzrośnie i będzie to dotyczyć głównie kredytów o wysokim obciążeniu spłatą już w momencie ich zaciągnięcia" – stwierdzono w raporcie.

Bufory na ewentualny wzrost stóp

Bank centralny zwrócił uwagę, że bufory na ewentualny wzrost stóp procentowych zachowane przy udzielaniu kredytów w latach 2014-2022 są stosunkowo wysokie i jedynie w skrajnym wariancie, w którym kredytobiorcy od chwili udzielenia kredytu nie odnotowaliby wzrostu dochodów, istniałoby zagrożenie dla kredytów z 2015 r., 2017 r. i 2018 r. Jednak problem może dotyczyć kredytów z lat ostatnich.

"W większości analizowanych wariantów najniższe bufory dochodowe mają kredyty z lat 2020-2021, które obecnie stanowią ok. 31 proc. portfela złotowych kredytów mieszkaniowych" – czytamy w raporcie.

NBP spodziewa się, że po zakończeniu wakacji kredytowych w 2023 r. można spodziewać się ponownego wzrostu zainteresowania kredytobiorców wsparciem ze strony Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości