Tysiące wniosków o wakacje kredytowe. Banki pokazują dane

Szołajski o "wakacjach kredytowych": warto skorzystaćtvn24
wideo 2/4

200 tysięcy wniosków o tak zwane wakacje kredytowe złożyli do tej pory klienci banków. Liczba zgłaszanych ostatnio wniosków jednak zmalała - poinformował prezes Związków Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Do banków wpłynęło około 10,5 tysiąca wniosków od firm w sprawie zmiany warunków udzielonych kredytów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Dzisiaj jest to około 200 tys. wniosków. W jednym banku wniosków takich złożono do tej pory ponad 28 tys., w innym banku 35 tys., w kolejnym banku 37 tys., jeszcze w jednym banku 61 tys. (...) - powiedział dziennikarzom Pietraszkiewicz.

- Obserwujemy w kilku bankach, w których o to pytaliśmy, zmniejszenie liczby zgłaszanych wniosków - w pierwszym okresie był wyraźny wzrost, teraz jest tych wniosków znacząco mniej - dodał.

Poinformował, że zdecydowana większość wniosków jest rozpatrywana w ciągu 24 godzin, w wyjątkowych sytuacjach trwa to do 14 dni.

Wsparcie dla kredytobiorców

Jak informował w połowie marca Związek Banków Polskich, banki - w zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa - mogą odroczyć (zawiesić) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do trzech miesięcy na wniosek kredytobiorcy. Automatycznie zostanie wydłużony o ten okres łączny czas spłaty kredytu.

Ułatwienia dotyczą kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców. Dodatkowo banki nie mogą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych.

Jak zapewniono, banki umożliwiają składanie tych wniosków w sposób odformalizowany, tj. bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających w sposób szczegółowy aktualną sytuację finansowo-gospodarczą danego kredytobiorcy.

Autor: mp/ToL / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości