Z kraju

Oto najpopularniejszy kierunek wakacyjny Polaków. Raport

Z kraju

Wakacje. Polacy wybierają pięć gwiazdek
Wakacje. Polacy wybierają pięć gwiazdektvn24bis
wideo 2/5

Około 2540 złotych - tyle przeciętnie kosztowały tegoroczne wakacje z biurem podróży. To o niemal 11 procent więcej niż przed rokiem. Mimo to, jak wynika z raportu Travelplanet.pl, wyjazdy z biurami podróży były tak samo popularne jak w zeszłym roku. O miano najpopularniejszego kierunku zaciętą walkę stoczyły Grecja i Turcja.

Travelplanet.pl (jeden z trzech, obok serwisów Wakacje.pl i Fly.pl, największych multiagentów turystycznych działających na polskim rynku) podsumował sezon wakacji szkolnych - od 20 czerwca do 31 sierpnia. Pod uwagę wzięto rezerwacje do 26 sierpnia.

Z analizy wynika, że w tym roku padł kolejny rekord wypoczynku all inclusive. Średnio ponad czterech na pięciu turystów (82 procent) wypoczywających z biurami podróży zdecydowało się na taki standard wyjazdu. Wyższe niż wcześniej było także zainteresowanie wypoczynkiem w hotelach najwyższej klasy. Obiekty 5-gwiazdkowe zarezerwowało ponad 23 procent klientów.

Dla porównania, podczas ubiegłorocznych wakacji w ten sposób wypoczywało odpowiednio niemal 80 procent i 19 procent klientów.

Z drugiej strony, jak podkreślili autorzy raportu, kolejny rok z rzędu biurom podróży ubywa małych klientów. "Po bardzo dużym wzroście wyjazdów dzieci na wakacje z biurami podróży w pierwszym roku obowiązywania programu Rodzina 500 plus ten odsetek spada obecnie grubo ponad 2 punkty procentowe w porównaniu do zeszłorocznych wakacji" - czytamy.

W tym roku rodzice najchętniej zabierali dzieci do Turcji, ale i w tym wypadku - jak wskazano - spadek jest ogromny, bo o prawie 10 punktów procentowych.

Najpopularniejsze kierunki

Autorzy raportu podkreślili, że mimo znacznej przewagi we wczesnych rezerwacjach Turcji nie udało się zdetronizować Grecji.

To wciąż najpopularniejszy kierunek na wakacje z biurami podróży, choć zaliczył on bardzo mocny spadek - o blisko 7 punktów procentowych. "Na pewno jednym z powodów jest największy wzrost średniego kosztu wakacji w Grecji, o ponad 350 złotych, podczas gdy w Turcji wzrost był przeszło połowę mniejszy, bo niecałe 160 złotych" - wskazano. Bułgaria utrzymała trzecie miejsce odnotowując drugi, po Turcji wzrost popularności i renomę kierunku, w którym wakacje w bardzo dobrym standardzie spędza się nie wydając więcej niż 2 tysiące złotych na osobę.

O dwa oczka awansowała Tunezja, również jeden z tańszych wakacyjnych kierunków, choć wzrost kosztu wakacji w tym kraju, o blisko 260 złotych na osobę znacznie przewyższył średnią. Na 7. miejsce (spadek o jedną pozycję) spadła Albania. Jak wskazano, to również jeden z kierunków, gdzie na wakacje w dobrym standardzie leci się za nieco ponad 2000 złotych.

Najpopularniejsze kierunki podróży. W przypadku zmiany pozycji, w nawiasie podano miejsce w poprzednim sezonie:

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości