20 milionów Polaków jedzie na wakacje. Widać nowe trendy

[object Object]
Wakacje. Czego nie można spakować do bagażu?
wideo 2/4

Prawie dwie trzecie Polaków, ponad 20 milionów osób, wybiera się w tym roku na wakacje, z czego ponad połowa zamierza spędzić urlop w Polsce – wskazuje rzeczniczka Polskiej Izby Turystyki Ewa Kubaczyk, powołując się na badanie Mondial Assistance.

Tradycyjnie, najczęściej wybieranym kierunkiem urlopowym jest wybrzeże Bałtyku.

- W zeszłym roku właśnie województwa pomorskie i zachodniopomorskie odwiedziła w tym okresie roku największa liczba turystów, zaraz za nimi plasuje się Małopolska - wyjaśniła Kubaczyk.

- Warto zauważyć, że blisko połowa polskich turystów szukając noclegu w kraju, decyduje się na pensjonaty i kwatery (wg portalu Nocowanie.pl to 48 proc.) - wskazała. Dodała, że rośnie też popularność apartamentów i pensjonatów na wysokim poziomie. Przyzwyczajeni do komfortu w trakcie wyjazdów zagranicznych, oczekujemy tego samego i w kraju.

Alternatywa

Według rzeczniczki PIT, zauważalny zaczyna też być zwrot ku alternatywnym formom wypoczynku (turystyka aktywna, tematyczna, kulinarna itp.), co sprzyja rozwojowi m.in. agroturystyki

- Wpływ na to ma wyższa świadomość ekologiczna i dbałość o zdrowie – szukamy więc miejsc, w których spędzimy urlop w zdrowy i aktywny sposób, w kontakcie z naturą, a często także tradycjami, które zanikają w codziennym życiu. Najczęściej z tego rodzaju wypoczynku korzystają rodziny z dziećmi, które chcą wzbogacić wakacje o przyjemną formę edukacji dla najmłodszych - wyjaśniła.

Dodała, że o atrakcyjności wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych nie decyduje położenie geograficzne, a raczej to, co ma do zaoferowania gospodarstwo.

- Nie chodzi więc tylko o nocleg, czy dobrą i opartą o naturalne składniki kuchnię, ale także dodatkowe zajęcia, jak np. warsztaty wypiekania chleba, przygotowywanie przetworów, poznawanie ziół, warsztaty wikliniarskie i wiele innych, które zależą od specyfiki miejsca - zaznaczyła.

Pod koniec czerwca Kubaczyk wymieniła najpopularniejsze zagraniczne kierunki urlopowe Polaków. Najchętniej jeździmy do Grecji i Turcji. Często wybieramy też: Bułgarię, Hiszpanię, Egipt, Tunezję, Albanię, Włochy i Chorwację.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości