Wybierasz się nad polskie morze? Zobacz, gdzie woda jest najczystsza

Z kraju

ShutterstockWiększość kąpielisk nad Morzem Bałtyckim otrzymała doskonałe oceny

Kołobrzeg jest kąpieliskiem z wodą o najgorszej jakości. Tak wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), która przebadała wody w nadmorskich miejscowościach w Polsce. Ogólnie rzecz biorąc mamy się jednak czym pochwalić.

W 2006 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej określiła kryteria oceny jakości wody w kąpielisku przeprowadzanej przez państwa członkowskie od sezonu kąpielowego 2015 roku. W konsekwencji do oceny jakości wody w kąpieliskach przyjęto czterostopniową skalę: doskonała, dobra, dostateczna lub niedostateczna.

Kołobrzeg najgorszy

Jak wynika z raportu EEA opublikowanego pod koniec maja br., kłopotów z czystością nie ma w nadmorskich miejscowościach położonych w zachodniej części Pomorza Zachodniego. "Doskonałą jakość wody" mają bowiem kąpieliska morskie w: Świnoujściu, Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Niechorzu czy Łukęcinie.

Im jednak dalej na wschód województwa tym nie brakuje niechlubnych wyjątków. W porównaniu do wyżej wymienionych miejscowości gorzej stan wody oceniono w Rewalu, Mrzeżynie, Mielnie oraz Unieściu. Woda otrzymała tam ocenę "dostateczną".

Zdecydowanie najgorzej wśród przebadanych miejscowości na polskim wybrzeżu wypada jednak Kołobrzeg.

Woda w kąpielisku morskim "Kołobrzeg plaża centralna" dostała bowiem ocenę "niedostateczną". Najniższą z możliwych i gorszą niż przed rokiem, kiedy jakość wody oceniono jako "dopuszczalną". Jak wynika z raportu EEA, woda z "dostateczną jakością" czeka na turystów korzystających z plaży zachodniej w Kołobrzegu. Podobnie jak plaży Kołobrzeg-Podczele.

Stan jakości wód na polskim wybrzeżuEuropejska Agencja Środowiska (CC BY 2.5 DK)

W województwie pomorskim dominują miejscowości z "doskonałą jakością wody". Na tej liście znajdują się popularne kąpieliska m.in. w Dębkach, Władysławowie, Chałupach, Jastarni, Juracie, Helu (kąpielisko "Hel-Mała plaża" z oceną "dobrą"), Łebie, Gdyni oraz Sopocie.

Dobra jakość wody jest także w kąpieliskach w Jelitkowie, Gdańsku Stogach, Mikoszewie, czy Pucku.

Woda morska o "dopuszczalnej" jakości znajduje się natomiast w trzech kąpieliskach. Na wysokości mola Gdańsk-Brzeźno, Rewy od strony Zatoki Puckiej oraz Ustce Wschodniej. Choć należy podkreślić, że woda w Ustce Zachodniej otrzymała ocenę "dobrą".

O agencji

Europejska Agencja Środowiska (EEA) to jedna z agencji Unii Europejskiej. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji dotyczących ochrony środowiska. Jest głównym źródłem informacji dla podmiotów związanych z opracowywaniem, przyjmowaniem, wdrażaniem i ocenianiem polityki ochrony środowiska oraz dla opinii publicznej.

Obecnie Agencja zrzesza 33 kraje członkowskie.

Zobacz materiał "Faktów" TVN nt. korków na autostradach w okresie wakacji (20.06.2016):

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock