W Europie rośnie produkcja drobiu. Najszybciej w Polsce

Z kraju

shutterstock.comWedług ostatnich, lipcowych prognoz Komisji Europejskiej, unijne kraje wyprodukują w tym roku o 1,8 proc. więcej drobiu niż w ubiegłym tj. 13,5 mln ton

O 4 proc. zwiększyła się unijna produkcja drobiu w pierwszym kwartale tego roku wobec tego samego okresu ub.r., przoduje Polska z 16 proc. wzrostem. Według prognoz Komisji Europejskiej tendencja taka powinna utrzymać się w całym 2015 r.

Według ostatnich, lipcowych prognoz Komisji Europejskiej, unijne kraje wyprodukują w tym roku o 1,8 proc. więcej drobiu niż w ubiegłym tj. 13,5 mln ton. Większej produkcji sprzyjają niższe ceny pasz - podała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA)w oparciu o dane KE.

Gdzie najwięcej

W pierwszym kwartale br. największe dynamiki wzrostu zaobserwowano w Polsce (+16 proc.), Hiszpanii (+8 proc.), Francji (+4 proc.) i Niemczech (+2 proc.). W 2016 r. produkcja drobiu w UE będzie nadal rosła (o 1,5 proc.) do 13,7 mln ton, pod warunkiem, że nie wystąpią większe zakłócenia na rynku np. choroby, wzrost cen pasz itp. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w ub.r. produkcja drobiu wyniosła 2 mln 210 tys. ton. W tym roku szacowana jest na 2 mln 430 tys. ton. Warto zaznaczyć, że w 2000 r. produkcja drobiu w naszym kraju była na poziomie 619 tys. ton czyli w ciągu 15 lat wzrosła aż 4 krotnie. KE przewiduje, że spożycie drobiu w UE, po 4 procentowym wzroście w ubiegłym roku, w 2015 r. zwiększy się już tylko o 1 proc., a w 2016 r. o dalsze 1,7 proc. do 13 mln ton, czyli przeciętnie do 25,5 kg na jednego mieszkańca. Z danych IERiGŻ wynika, że w 2014 r. statystyczny Polak zjadł 27,5 kg mięsa drobiowego tj. o 1,5 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku prognoza przewiduje konsumpcję na poziomie 28 kg na osobę. Mięso drobiowe będzie nadal tańsze od mięsa czerwonego (wołowiny, wieprzowiny), co będzie zachęcało do konsumpcji.

Unijne szanse

UE ma w tym roku szansę na zwiększenie eksportu drobiu do krajów azjatyckich i afrykańskich jak np. Hongkong czy Angola, gdzie do tej pory dominowali Amerykanie. Według ekspertów, epidemia ptasiej grypy w USA oraz silny dolar prawdopodobnie osłabią konkurencyjność amerykańskiego drobiu na rynkach zagranicznych. Szacują że w 2015 r. ze względu na duży popyt ze strony państw Azji i Afryki unijny eksport mięsa drobiowego może zwiększyć się o 6,3 proc. do ok. 1,4 mln ton. W ocenie KE, w 2016 r. dynamika wzrostu wywozu zmniejszy się do ok. 1,7 proc. ze względu na spodziewany powrót drobiu z USA na rynek światowy. Większą rolę będzie odgrywała także Brazylia (Chiny zniosły embargo na brazylijskie mięso).

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com