Firmy szukają pracowników. Sprawdź, w jakich branżach

Z kraju

TVN24 BiSGościem TVN24 BiS była Hanna Wiecewicz z ManpowerGroup

Produkcja przemysłowa, transport i logistyka, budownictwo oraz handel - to w tych sektorach występuje największy popyt na pracowników. Jak wynika z raportu firmy Manpower polscy pracodawcy są optymistyczni, co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące. - Pracodawcy deklarują też, że nie będą zwalniali pracowników - mówiła w TVN24 BiS Hanna Wiecewicz, przedstawicielka firmy.

Z raportu wynika, że 90 proc. firm deklaruje wzrost zatrudnienia lub stabilizację w liczbie etatów. - Wyniki naszego badania wskazują, że na rynku pracy utrzymuje się bardzo dobra sytuacja. To jest również zapowiedzią tej dobrej sytuacji na kolejne miesiące - zaznaczyła Wiecewicz.

Kogo szukają?

Jak dodała pracodawcy mają obecnie problem z pozyskiwaniem kandydatów do pracy. - Największy problem mają pracodawcy z sektora produkcji przemysłowej. Ogromny popyt na pracowników występuje też w sektorach: logistyka i transport, budownictwo oraz handel - wyliczała Wiecewicz.

Jeżeli chodzi o prognozę netto zatrudnienia dla czwartego kwartału 2016 roku, wyniki dla branży produkcji przemysłowej wzrósł aż o 19 proc. Z kolei najmniej optymistyczne nastroje mają pracodawcy z małych firm (+6 proc.) i mikroprzedsiębiorstw (+2 proc.). - Jeśli chodzi o produkcję przemysłową to poszukiwani są przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy, którzy potrafią obsługiwać maszyny i mają umiejętności techniczne lub są gotowi do tego, żeby się ich nauczyć. W całej Polsce pracodawcy poszukują też spawaczy, osób o umiejętnościach technicznych, specjalistów, inżynierów oraz ekspertów ds. optymalizacji wszelkich procesów w organizacji - podkreśliła Wiecewicz. Jak zaznaczyła kolejny problem pracodawców to utrzymanie utalentowanych pracowników w swojej firmie. - Aby to zrobić pracodawcy podwyższają wynagrodzenie i oferują benefity pozapłacowe, np.dodatkowe premię czy opiekę medyczną. W to pracodawcy inwestują, a pracownicy zwracają na to uwagę, dołączając do firmy - powiedziała Wiecewicz.

Ekspertka ManpowerGroup podkreśliła, że z deklaracji pracodawców wynika, że nie będą zwalniali pracowników.

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock