W sobotę nie zrobisz zakupów, ale należy ci się dodatkowy dzień wolny

[object Object]
Do centrum handlowego nie tylko po zakupy. Polak lubi tam też zjeść
wideo 2/4

11 listopada, w dniu Święta Niepodległości, nie zrobimy zakupów w hipermarketach i dużych sklepach. Czynne będą stacje benzynowe oraz małe sklepy (np. osiedlowe), gdzie za ladą może stanąć właściciel. Za święto przypadające w sobotę pracownicy muszą dostać dodatkowy dzień wolny.

W najbliższą sobotę 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które zgodnie z przepisami jest dniem wolnym od pracy. Dla klientów to oznacza, że nie będą mogli zrobić zakupów w większości sklepów. Część placówek, w których za ladą stanie właściciel lub osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, może być jednak tego dnia otwarta.

W piątek dłużej

Ustawowy zakaz oznacza, że 11 listopada zakupów nie zrobimy w galeriach handlowych, hipermarketach i dużych sklepach, czyli np. Tesco, Auchan, Biedronce, Lidlu, czy Tesco. W związku z tym jednak można spodziewać się wzmożonego ruchu w piątek. "10 listopada godziny otwarcia zdecydowanej większości sklepów sieci Biedronka będą wydłużone do godz. 22.00" - wyjaśniło w komunikacie biuro prasowe sieci handlowej. Jak dodano jednak, pojedyncze placówki mogą działać w innych godzinach.

Są wyjątki

W sobotę czynne będą zaś stacje benzynowe i małe sklepy (np. osiedlowe lub działające na zasadzie franczyzy Żabka, ABC, Globi). W tych ostatnich to ajenci poszczególnych placówek podejmują decyzję o godzinach otwarcia, które tego dnia są zazwyczaj inne niż zwykle np. od 9 do 19 lub 11 do 21. Bez przeszkód zakupy zrobimy natomiast w niedzielę 12 listopada.

Odbierz dzień wolny

Warto też pamiętać, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku, za święto przypadające w sobotę pracodawca zobowiązany jest oddać nam dzień wolny. A tak właśnie jest w tym roku.

Z tego uprawnienia mogą skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy dniami wolnymi są kolejno:

1 stycznia - Nowy Rok

6 stycznia - Święto Trzech Króli (od 2011 roku)

Pierwszy dzień Wielkiej Nocy

Drugi dzień Wielkiej Nocy

1 maja - Święto Państwowe

3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja

Zielone Świątki

Dzień Bożego Ciała

15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada - Wszystkich Świętych

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia

26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości