Z kraju

Ta droga ułatwi podróż na południu. Ważne odcinki trasy S19 na ukończeniu

Z kraju

[object Object]
Drogie tankowanie na autostradach. Co zrobić, aby nie przepłacać?TVN Turbo
wideo 2/5

W sierpniu tego roku zostanie oddany na Podkarpaciu kolejny odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe. Ten ponad 6-kilometrowy fragment trasy będzie kosztował 342 miliony złotych. Szybciej, bo w czerwcu, kierowcy będą mogli korzystać z nowego podkarpackiego odcinka S19 Sokołów Małopolski-Stobierna.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Joanna Rarus, zaawansowanie robót mostowych sięga na tym odcinku ok. 90 proc.

- Wykonawca wybudował już między innymi estakadę o długości 476 metrów, wykonał przejazdy gospodarcze i przejścia dla zwierząt. Na części obiektów zamontowano także balustrady oraz ułożono schody skarpowe - dodała.

Co do zrobienia

Zaawansowane są prace drogowe, w tym wykopy i nasypy, ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe. Na trasie zasadniczej położono warstwy konstrukcji nawierzchni. Wciąż trwa m.in. budowa nasypu na węźle Rzeszów Południe w miejscowości Racławówka i wykopy w obrębie ul. Słoneczny Stok w Rzeszowie. Rarus zaznaczyła, że do zakończenia kontraktu pozostała jeszcze m.in. budowa dróg dojazdowych, umocnienie rowów, nasadzenia drzew i krzewów oraz wykonanie barier ochronnych.

- Odcinek ten ma być gotowy w sierpniu bieżącego roku - powiedziała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów PołudnieGDDKiA

Obwodnica Rzeszowa

Szybciej, bo w czerwcu br. kierowcy będą mogli korzystać z innego podkarpackiego odcinka S19 Sokołów Małopolski-Stobierna. Odcinek Świlcza-węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka) będzie stanowił kolejną część tzw. autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Pozwoli m.in. na odsunięcie ruchu tirów od obszarów zabudowanych i centrum miasta, dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo na lokalnych drogach. Fragment ten będzie miał długość 6,3 km i będzie uzupełnieniem wykonanego już fragmentu S19 Rzeszów Zachód - węzeł Świlcza. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Eurovia Polska i Warbud. Wartość kontraktu to 342 mln zł. Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ - południe we wschodniej części kraju. Ma przebiegać od przejścia z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku. Ma też być częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA, TVN24

Pozostałe wiadomości