Z kraju

Gazoport czeka na otwarcie. Dziś wizyta premier Kopacz

Z kraju

Premier Ewa Kopacz odwiedzi gazoport w Świnoujściu
tvn24Premier Ewa Kopacz odwiedzi gazoport w Świnoujściu

- Odwiedzę terminal LNG - zapowiedziała w poniedziałek premier Ewa Kopacz. To ostatnia prosta dla jednej z największych polskich inwestycji energetycznych. Zgodnie z zapowiedzią ministra skarbu Andrzeja Czerwińskego, dzisiaj gazoport zostanie oddany do użytku. Rozruch inwestycji potrwa jednak jeszcze pięć miesięcy.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Potężna inwestycja energetyczna

Początkowo zakładano, że terminal będzie gotowy w połowie 2014 r., potem termin ten przesunięto na koniec 2014 r. było to związane m.in. z bankructwami kilku podwykonawców, brakowało rąk do pracy, a generalny wykonawca nie realizował kolejnych etapów budowy na czas. Z tego powodu doszło do sporu między inwestorem a wykonawcą terminalu. W marcu 2015 r. NIK opublikowała raport, z którego wynikało, że przyczyną opóźnień była niewłaściwa realizacja zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG i nieskuteczny nadzór ministerstw.

Wyjazdowe posiedzenie rządu

We wtorek w Szczecinie ma się odbyć wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów, którego jeden z punktów porządku obrad wskazuje na nowelizację dwóch rozporządzeń: ws. sieci autostrad i dróg ekspresowych oraz opłat elektronicznych na drogach krajowych.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z dziennikarzami premier Kopacz zapowiedziała, ze jeszcze dziś ogłosi przetargi na budowę nowych dróg: S3, S10, S13 oraz modernizację wokół Szczecina autostrady A6.

Rząd zajmie się także kierunkowymi założeniami nowej ordynacji podatkowej, opracowanymi przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego.

Dokumentowi przyświecają dwa cele: zmiana społecznego przekonania, że "organy podatkowe są złe" (stąd zadbano o prawa podatnika w relacjach z urzędami) oraz zwiększenie efektywności realizacji zobowiązań podatkowych. Komisja zaproponowała m.in., by podatnikom dać uprawnienie do uzyskiwania z wielu źródeł informacji o charakterze urzędowym oraz ochronę, jeśli podatnik się do nich zastosuje. Podatnicy mogliby dokonać uzgodnień z organem podatkowym co do przeszłych lub przyszłych rozliczeń – zanim dojdzie do sporu. W ustawie znalazłaby się procedura rozwiązywania sporów z udziałem mediatorów. Wydłużone mają być też terminy na wniesienie odwołania lub zażalenia. Zmiany obejmą również terminy przedawnienia zobowiązań podatkowych. Inne punkty porządku obrad rządu to koncepcja rozwoju branży przewozów promowych, zatwierdzenie umowy z Niemcami o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu. Dotąd rząd Ewy Kopacz odbył wyjazdowe posiedzenia w Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku i Bydgoszczy.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl

Pozostałe wiadomości