Inwestorzy zagraniczni lgną do Polski. W 2016 może być jeszcze lepiej

Z kraju

Sławomir Majman o inwestycjach zagranicznych w Polsce.

Po rewelacyjnym 2014 roku, kiedy pobiliśmy wszelkie rekordy, przyszedł czas na jeszcze lepsze wyniki - podsumował 2015 rok prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Zdaniem gościa „Otwarcia dnia” mijający rok był wyjątkowo udany, jeśli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy. Jak wskazuje Majman, dzięki projektom inwestycyjnym prowadzonym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych powstało 9100 nowych stanowisk. - Mijający rok kończy się z pulą 56 zrealizowanych projektów. Dla porównania, w roku poprzedzającym było ich 54 - mówił.

Nie tylko ilość, ale i jakość

Prezes PAIiZ zwracał też uwagę na jakość pojawiających się miejsc pracy. - Ja sądzę, że my możemy spokojnie wyrzucić spod powieki te szalenie proste miejsca pracy, o które zabiegaliśmy w latach 90., czy jeszcze 10 lat temu - podkreślał gość w studiu TVN24 Biznes i Świat. - Nie są to już montownie, taśmy produkcyjne, proste call center, które wymagały krótkiego, kilkutygodniowego wdrożenia - dodał.

Majman zauważył, że 70 proc. miejsc pracy, które udało się pozyskać w tym roku należy do sektora informatyki i telekomunikacji, nowoczesnych usług biznesowych. Naszą nową specjalnością są centra badawczo-rozwojowe zagranicznych firm, które licznie powstają w Polsce.

Kolejny rok zwiastuje sukces

Rok 2016 może przynieść dalszy wzrost zainteresowania zagranicznych inwestorów. PAIiZ pracuje aktualnie nad 186 projektami, a tylko w dwa ostanie miesiące przybyło ich 17. W stosunku do grudnia zeszłego roku agencja zanotowała 30-procentowy przyrost projektów, które posiada w swoim portfelu. Prezes PAIiZ odniósł się także do rozwoju przemysłu ciężkiego w Polsce. - Jesteśmy od tworzenia racjonalnej mapy miejsc pracy w Polsce. Wolimy zdobyć 20 projektów, które dają po 200 miejsc pracy, w tych rejonach, gdzie tej pracy najbardziej potrzeba, niż jednym wielkim projektem, który skonsumuje wszystkie nasze, dość niewielkie zasoby służące wspieraniu inwestycji - przyznał.

Lepsi niż Czesi

Majman przytoczył także dane ONZ, które prezentują zestawienie inwestycji zagranicznych. Na tle Czechów wypadamy doskonale. Okazuje się, że to co się udaje pozyskać naszym południowym sąsiadom stanowi zaledwie 9-10 proc. inwestycji, które ściągamy do Polski. Badania dotyczące klimatu inwestycyjnego w Polsce wskazują, że czynniki, które pomagają w ściąganiu inwestorów do Polski to: stabilizacja ekonomiczna i polityczna, jakość siły roboczej, fakt, że jesteśmy nowoczesną gospodarką typu zachodniego. - Tania siła robocza przestała być argumentem w ściąganiu inwestycji do Polski ładnych kilka lat temu - komentował Majman w studiu TVN24 Biznes i Świat.

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock