Raport: w pierwszym półroczu upadło 511 firm

Z kraju

Brakuje rąk do pracy. Polskie firmy muszą dawać podwyżki tvn24bis
wideo 2/5

W pierwszej połowie bieżącego roku upadło 511 firm, co oznacza wzrost o 22 procent rok do roku - podała spółka Euler Hermes.

"W I półroczu 2018 r. w oficjalnych źródłach (Monitorach Sądowych i Gospodarczych) opublikowano informacje o 511 przypadkach niewypłacalności polskich przedsiębiorstw wobec 418 w I półroczu 2017 r. (wzrost rdr o 22 proc.)" - napisano w raporcie Euler Hermes. W samym czerwcu opublikowano informacje o niewypłacalności 105 przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 48 proc. w stosunku do czerwca 2017 roku.

Ryzyko biznesowe

Euler Hermes zauważa, że w żadnym z sektorów liczba niewypłacalności nie uległa zmniejszeniu, a ich liczba i ryzyko biznesowe rosły we wszystkich. "Polskie firmy w większym stopniu finansują, niż korzystają z efektów wzrostu gospodarczego – wzrost sprzedaży przy utrzymującej się z reguły niskiej rentowności oznacza większe zaangażowanie kapitału własnego, bez analogicznie dużej akumulacji zysków" - konkludują autorzy raportu.

"Oprócz niekorzystnych zmian otoczenia biznesowego - wzrostu kosztów pracy, zaopatrzenia, a także z tytułu zmian prawnych i podatkowych - znaczenie mają także czynniki leżące po stronie samego biznesu: niewykreowanie marek własnych, czyli wartości dodanej swoich produktów i usług oraz brak poprawy efektywności zarządzania i zwrotu z kapitału" - dodają.

Autor: tol / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock