Polska dołączy do chińskiego superbanku. Wniesiemy blisko 830 mln dolarów

Z kraju

flickr/ (CC BY-NC-SA 2.0) | Sam GaoW piątek ambasador Polski w Chinach Mirosław Gajewski złoży w imieniu naszego kraju podpis pod umową o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

W piątek ambasador Polski w Chinach Mirosław Gajewski złoży w imieniu naszego kraju podpis pod umową o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych - poinformował resort finansów.

- 9 października Mirosław Gajewski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Polskiej w Chinach złoży podpis w imieniu RP pod umową o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) - poinformowało w czwartek MF.

Wkład Polski do AIIB ma wynieść ok. 830 mln dolarów.

Wzmocnienie współpracy

Jak dodano, będzie to kolejny, formalny krok i warunek uzyskania przez Polskę członkostwa w tej "nowotworzonej międzynarodowej instytucji finansowej". - Członkostwo w AIIB wzmocni współpracę gospodarczą i polityczną Polski z Azją oraz stworzy nowe możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorstw. Ministrem właściwym, desygnowanym do współpracy z nowotworzonym Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych po stronie polskiej jest Minister Finansów - wskazał resort. Polska jako udziałowiec AIIB będzie brała udział w zarządzaniu i decyzjach podejmowanych przez organy banku, będzie też mogła wpływać na jego bieżące i strategiczne działania. - Członkostwo w AIIB będzie elementem budowy sprzyjającego klimatu politycznego i gospodarczej współpracy z Azją, służącego realizacji celów gospodarczych w średnim i długim okresie - podkreśla MF.

Chińska inicjatywa

AIIB to nowa chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak BŚ czy MFW oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin. Kapitał założycielski banku ma wynieść 100 mld dolarów, a największymi udziałowcami będą: Chiny (ok. 30 proc. udziałów), Indie (7,5 proc. udziałów) oraz Rosja (5,9 proc. udziałów). Siła głosu każdego państwa członkowskiego uzależniona ma być od jego wkładu. Jak informował wcześniej resort finansów, w przypadku przystąpienia do AIIB nasz udział wynosiłby 831,8 mln dolarów (0,83 proc. całego kapitału banku). Chęć uzyskania członkostwa w AIIB zgłosiło 57 państw, a spośród krajów członkowskich UE umowę podpisały: Austria, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania. Decyzji o przystąpieniu do AIIB nie podjęły: USA, Kanada, Japonia.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: flickr/ (CC BY-NC-SA 2.0) | Sam Gao