Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Sporo utrudnień i nowe połączenia

Z kraju

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity
wideo 2/5

Nowe połączenia, wydłużony czas przejazdu, a niekiedy zastępcza komunikacja autobusowa. Tego wszystkiego mogą spodziewać się podróżni w związku z korektą rozkładu jazdy pociągów, która zostanie wprowadzona w niedzielę. Zmiany obejmą między innymi linie Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki, czy Białystok - Warszawa. Pojawią się także nowe połączenia do Ełku i Zakopanego.

Najbliższy rok będzie wyjątkowo ciężki dla pasażerów korzystających z linii pociągowej do Grodziska Mazowieckiego. Czytaj więcej na tvnwarszawa.pl.

Jak zapewniają Polskie Koleje Państwowe, celem korekty jest zapewnienie maksymalnie sprawnej organizacji ruchu podczas kolejnych etapów modernizacji i remontów linii.

Więcej połączeń

Od 1 września PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie na trasie Łódź Fabryczna - Ełk. Skład IC Zamenhoff, który dotychczas kursował w relacji Łódź Fabryczna - Białystok, zatrzyma się po drodze między innymi w Warszawie.

Od 9 września będzie natomiast uruchomione nowe, weekendowe połączenie do Zakopanego z Bydgoszczy przez Żywiec. Skład zatrzyma się między innymi w Poznaniu, Wrocławiu oraz Opolu i Bielsku Białej.

Przez cały wrzesień, codziennie, a nie tylko w weekendy, na trasie Warszawa - Zakopane - Warszawa będzie kursować pociąg EIC Tatry - czytamy w komunikacie.

Modernizacje linii w regionach

3 września rusza modernizacja linii pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą Zachodnią. Dla pasażerów między innymi z Pruszkowa, Milanówka, Brwinowa czy Piastowa będzie zapewniona zastępcza komunikacja autobusowa ze stolicą.

Utrzymane zostaną bezpośrednie połączenia bez postojów na przystankach i stacjach pośrednich między Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą. Podróżni w dni robocze będą mieli do dyspozycji 46 połączeń do Warszawy i podobnie z Warszawy do Grodziska. Na Podkarpaciu od 19 września będzie zamknięty objęty pracami odcinek Boguchwała - Czudec. Między Boguchwałą a Jasłem zostanie uruchomiona komunikacja autobusowa. Pociągi kursujące między Rzeszowem a Komańczą i Gorlicami pojadą w skróconej relacji do Jasła. Na trasie z Wielkopolski do stolicy utrzymana zostaje dotychczasowa komunikacja, ustalona na czas modernizacji linii Warszawa - Poznań. Pociągi kursują z Poznania przez Gniezno - Inowrocław Rąbinek - Barłogi do Warszawy. Modernizacja linii Poznań - Piła wymaga zmian na szlaku Poznań Główny - Oborniki Wielkopolskie. Ruch pociągów w obu kierunkach będzie się odbywał po jednym torze, co wydłuży czas przejazdu o około 17 minut.

To nie koniec. Jak wskazano w komunikacie, podróżni na trasie Lublin - Warszawa powinni zwrócić uwagę na obowiązujące już zmiany związane z modernizacją linii. Komunikacja autobusowa została bowiem wprowadzona na zamknięte dla pociągów odcinki Lublin - Puławy Azoty oraz Dęblin - Garwolin. Od 3 września zostanie urealniony czas na przepięcie lokomotyw na stacji Łuków. Tym samym zmieni się czas przejazdu pociągów PKP Intercity na trasie Warszawa - Lublin.

Wydłużony czas przejazdu

W Małopolsce niezbędne zmiany dotyczą częstotliwości kursowania pociągów z Krakowa do Wieliczki i Balic. Na trasie Kraków Główny - MPL Balice zamiast co pół godziny przejazdy będą w odstępie około godziny ze względu na jednotorową jazdę na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów - Podłęże i Kraków Główny - Kraków Mydlniki.

Przez blisko dwa tygodnie, od 2 do 14 października, zamiast pociągów PKP Intercity na trasie Kraków Główny - Zakopane pojadą autobusy. W tym samym czasie autobusy pojadą za pociągi Przewozów Regionalnych na odcinku Skawina -– Radziszów. Zmiany są związane z pracami na linii Skawina - Sucha Beskidzka.

Pociągi ze stolicy do Białegostoku będą miały z kolei wydłużony czas przejazdu od kilku do kilkunastu minut. Spowodowane jest to ruchem jednotorowym i ograniczeniem prędkości w związku z pracami modernizacyjnymi na odcinku Sadowne Węgrowskie - Małkinia.

Także na odcinku Bielsk Podlaski - Czeremcha będzie funkcjonować zastępcza komunikacja autobusowa. W związku z pracami od 3 września do 14 października pociągi PKP IC Leśmian (w kierunku Białegostoku) oraz PKP IC Nałkowska (w kierunku Łodzi) pojadą w skróconej relacji Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia. Do tej pory składy kursowały na trasie Łódź - Białystok - Łódź.

W tym samym terminie pociąg PKP IC Leśmian relacji Białystok - Warszawa będzie miał dodatkowy termin kursowania w soboty. W sumie pasażerowie z Białegostoku będę mieli do dyspozycji 9 par połączeń PKP Intercity do Warszawy na dobę.

Połączenia autobusowe

Na Dolnym Śląsku przewidziane są kilkudniowe zmiany w komunikacji z uwzględnieniem uruchomienia zastępczych połączeń autobusowych. Od 4 do 8 września na odcinku Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna, od 3 do 22 września na trasie Międzylesie - Kłodzko Główne i od 11 do 15 września między Zgorzelcem a Lubaniem Śląskim.

Na Śląsku, w okresie od 3 września do 14 października, w związku z pracami na trasie Ustroń Polana - Wisła, weekendowy pociąg IC Wisła relacji Warszawa - Wisła - Warszawa skończy i rozpocznie swój bieg na stacji Ustroń Polana. Na odcinku Ustroń Polana - Wisła Uzdrowisko zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Na Mazowszu, od 4 do 9 października, z powodu prac rewitalizacyjnych w okolicach stacji Warszawa Główna Towarowa, pociągi relacji:

- Lublin - Warszawa Lublin: TLK Pomarańczarka, TLK Czechowicz, TLK Rej

- Terespol – Warszawa - Terespol: TLK Niemcewicz, TLK Skaryna

- Warszawa – Białystok – Warszawa: TLK Branicki

- Warszawa – Gdynia – Warszawa: TLK Rataj

będą dojeżdżać jedynie do stacji Warszawa Wschodnia. Bez postojów na stacjach Warszawa Centralna oraz Zachodnia.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe