Padły pierwsze strzały. Otwarto strzelnicę ze sztandarowego programu MON

Z kraju

Pierwsza "Strzelnica w powiecie" otwartatvn24
wideo 2/6

W Maleniskach w województwie podkarpackim otwarto pierwszy obiekt w ramach pilotażu programu "Strzelnica w powiecie". Inwestycja kosztowała blisko 2 miliony złotych.

Budowa strzelnicy w Maleniskach rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Dofinasowanie przedsięwzięcia w wysokości 1,75 mln zł samorząd powiatowy otrzymał z Ministerstwa Obrony Narodowej. W wyniku przetargu obiektem ma zarządzać Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego.

Kolejne strzelnice

W poniedziałek w uroczystym otwarciu strzelnicy uczestniczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, pomysłodawca przedsięwzięcia z czasów, gdy był jeszcze wiceministrem w resorcie obrony. To właśnie w ministerstwie, którym zarządzał Antoni Macierewicz, pojawił się plan wsparcia budowy strzelnic.

- Strzelnica w Maleniskach to jest zasługa przede wszystkim lokalnych samorządowców, oficerów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ich aktywność sprawiła, że Ministerstwo Obrony Narodowej, w którego kierownictwie wówczas byłem, zdecydowało się, że pilotażowy obiekt zostanie zbudowany w powiecie jarosławskim - mówił Dworczyk. Przypomniał, że program zakładał budowę strzelnic w powiatach, gdzie nie ma strzelnic wojskowych.

- Skierowany jest przede wszystkim dla samorządowców dlatego, że ma kształtować postawy proobronne. Ma też tworzyć infrastrukturę, z której będą korzystały szkoły prowadzące klasy mundurowe. Ale wojsko ma również z tych obiektów korzystać - zaznaczył minister. Jak dodał, na program w tym roku zaplanowano 40 mln zł. W sumie w ciągu 10 lat MON planuje wydać na ten cel 440 mln zł.

Jak poinformował w poniedziałek minister Dworczyk, w najbliższych tygodniach zostanie rozpisany konkurs dla samorządów chcących budować lub rewitalizować strzelnice. Mogą one liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 procent wartości inwestycji.

Dla kogo?

- Strzelnica będzie służyła nie tylko do szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą na niej mogli ćwiczyć funkcjonariusze innych służb, organizacje proobronne, klasy mundurowe. Będzie dostępna także dla osób prywatnych, które mają pozwolenie na broń - powiedział rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Witold Sura. Podczas uroczystości starosta powiatu jarosławskiego Tadeusz Chrzan podkreślił, że dzięki strzelnicy wzrośnie bezpieczeństwo w tym położonym w pobliżu granicy powiecie.

Obiekt w Maleniskach powstał w miejscu istniejącej tam od połowy XIX stulecia strzelnicy. Została ona zlikwidowana w latach 70. ubiegłego wieku.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Raporty: