W tak dobrych nastrojach polscy konsumenci jeszcze nie byli. Rekordowy poziom

Z kraju

Do centrum handlowego nie tylko po zakupy. Polak lubi tam też zjeść
wideo 2/2

W maju odnotowano wyraźną poprawę nastrojów konsumenckich - zarówno obecnych, jak i przyszłych - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Obliczane przez urząd wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 3,9 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 3,1, najwyższym w historii badania (prowadzonego od kwietnia 1997 roku - red.)" - podkreślił GUS w komunikacie.

Jakie zmiany

Zaznaczono, że wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem.

Najbardziej poprawiły się oceny dotyczące możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 8,2 punktów procentowych) oraz oceny przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 5,8 i 4 punktów procentowych). "W porównaniu do maja 2016 roku obecna wartość BWUK jest wyższa o 9,8 punktów procentowych. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 3,7 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 0,6, najwyższym w historii badania" - poinformował GUS. Dodano, że w maju br. WWUK osiągnął wartość o 8,3 punktów procentowych wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 roku. Według urzędu statystycznego na wzrost wartości wskaźnika ufności konsumenckiej wpłynęły wszystkie jego składowe, a zwłaszcza oceny dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłego poziomu bezrobocia. Odnotowano wzrost odpowiednio o 5,8 i 5,1 punktów procentowych.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock