Swarovski wybiera Polskę. Kilkaset miejsc pracy z "wysokiej półki"

Z kraju


W Gdańsku powstanie globalne centrum usług firmy Swarovski, czołowego producenta szlifowanego kryształu na świecie. Centrum ma realizować zadania finansowo-administracyjne firmy. Lokalne władze liczą na powstanie około „kilkuset miejsc pracy”. Koncern zapewnił, że poszukiwani będą zarówno specjaliści z doświadczeniem jak i osoby zaczynające karierę zawodową.

Inwestycja została ogłoszona w czwartek w Gdańsku w Ratuszu Głównego Miasta. Zapowiedziano, że w ciągu kilku najbliższych lat w Gdańsku powstanie globalne centrum usług Swarovskiego. Stała siedziba ma być otwarta w czerwcu.

Inwestycja na Pomorzu

Marcel Angst z firmy Swarovski przyznał w swoim wystąpieniu, że o wyborze Gdańska zdecydowały: wykształcona kadra, warunki infrastrukturalne, możliwości współpracy z lokalnymi władzami oraz kultura miasta zgodna z kulturą i wartościami firmy.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk powiedział, że inwestycje trwały wiele miesięcy i nie były łatwe.

- Jest to kolejna ważna firma o zasięgu globalnym, która realizuje swoje usługi w Gdańsku – dodał. Przyznał, że liczy na powstanie kilkuset nowych miejsc pracy z "wysokiej półki" dla ludzi dobrze wykształconych.

Centrum usług Swarovskiego

Dyrektor zarządzający Swarovski Global Business Services Wojciech Krygowski wyjaśnił, że Centrum będzie się zajmować kadrami, płacami, księgowością i zakupami na rzecz Grupy. Firma na razie nie podaje, ile osób planuje zatrudnić. Krygowski zapewnił, że poszukiwani będą zarówno specjaliści z doświadczeniem jak i osoby zaczynające karierę zawodową.

- Dla jednych i dla drugich będziemy potrafili przedstawić ciekawą ofertę rozwoju i pracy w firmie o ponad 120. letniej historii - zapewnił.

Wicedyrektor Invest in Pomerania w Gdańsku, Marcin Grzegory powiedział, że firma Swarovski mogła sobie wybrać na lokalizację każdą stolicę w Europie, a wybrała właśnie Gdańsk.

- Jest to nie do przeliczenia na żadną walutę, bo pokazuje w ten sposób, że Trójmiasto z Gdańskiem na czele dołączyło do elitarnego grona miast, które potrafią przywitać u siebie nawet te najpoważniejsze inwestycje – podkreślił.

Grzegory podał, że w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w województwie pomorskim we wszystkich specjalnościach pracuje prawie 22 tys. osób, z czego ponad 95 proc. w firmach na terenie Trójmiasta. Połowa z nich zatrudniona jest w firmach IT, pozostali to finansiści, kadrowcy, logistycy.

Sprzedaż kryształów

Firma Swarovski zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą kryształów, kamieni szlachetnych, kamieni sztucznych i gotowych produktów, takich jak akcesoria oraz systemy oświetleniowe. Firma zaczynała swoją działalność w 1895 roku jako małe przedsiębiorstwo produkujące kryształy w Wattens w Austrii. Na czele firmy stoi pięcioro członków rodziny – przedstawicieli już piątego pokolenia. Firma zatrudnia ponad 26 tys. osób na całym świecie w ponad 2,6 tys. sklepach. Jej dochód w 2015 roku przekroczył 2,6 mld euro.

Od początku inwestycja wspierana była przez Invest in Pomerania, regionalną inicjatywę, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu.

Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku: inwestycje czarnym koniem wzrostu gospodarczego:

Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku: inwestycje czarnym koniem wzrostu gospodarczego TVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP