Praca dla tysiąca osób. "Za rok ruszamy z produkcją silników"

Z kraju

Morawiecki: polski udział w inwestycji Mercedesa do uzgodnieniatvn24
wideo 2/2

Tysiąc osób znajdzie zatrudnienie w budowanej w Jaworze na Dolnym Śląsku fabryce silników Mercedes-Benz. W piątek na budowie zakładu niemieckiego koncernu Daimler AG zawieszono symboliczną wiechę. Inwestycja, warta około 500 milionów euro, ma być ukończona w 2019 roku.

Wcześniej władze Daimler AG zapowiadały, że w jaworskiej fabryce prace znajdzie 500 osób. W piątek podczas uroczystości zawieszenia wiechy Marcus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw, poinformował, że obecne plany dotyczące zatrudnienia mówią o tysiącu osób.

Rozwój fabryki

- W kolejnych latach nadal będziemy inwestować w rozwój tej fabryki. To inteligentna fabryka, w której będą wykorzystywane najnowsze technologie - mówił Schaefer. Dodał, że fabryka w Jaworze w przyszłości nie będzie emitować CO2. - Jej zasilanie w całości będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii - mówił.

Prezes Mercedes-Benz Manufacturing Poland Andreas Schenkel poinformował, że w fabryce zatrudnionych jest 113 osób, a na placu budowy codziennie pracuje 900 osób. - Jesienią rozpoczniemy montaż maszyn w hali, na której dziś zawisła wiecha. Za rok zaś ruszamy z produkcją silników - mówił. Kamień węgielny pod budowę fabryki wmurowano w czerwcu ubiegłego roku, a właściwe prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu.

Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 roku, a w 2020 roku zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Fabryka mercedesa w Jaworze ma zatrudnić około 1 tys. osób. Ponad 20 procent stanowić będą inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem, pozostałą część załogi będą tworzyć pracownicy produkcji.

Pół miliarda euro

Na pierwszy etap inwestycji niemiecki koncern Daimler AG chce przeznaczyć ok. 500 mln euro. Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar, który jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Teren przeznaczony pod inwestycje liczy tu ponad 460 hektarów. W zakładzie w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin, badane w rzeczywistych warunkach drogowych a nie jak dotąd - w warunkach laboratoryjnych. Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa w Polsce.

Polska "fabryką Europy"

Obecna na uroczystości zawieszenia wiechy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że Polska jest „fabryką Europy”. - W ubiegłym roku na trzy miejsca pracy stworzone w przemyśle dwa zostały stworzone w Polsce. Polska jest dziś hubem sektora motoryzacyjnego, tego tradycyjnego, ale też tego, który szuka nowych technologicznych rozwiązań - podkreśliła minister. Jej zdaniem, Polska dziś konkuruje nie kosztami pracy, ale jakością pracowników.

Autor: msz//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mpit.gov.pl