Chcesz wynająć mieszkanie? W "Biznesie dla ludzi" wyjaśniamy, jak zrobić to bezpiecznie

Z kraju

Aktualizacja:
TVN24 BiSJak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Wyjaśniliśmy

Wynajmujesz lub chcesz wynająć mieszkanie? Warto wiedzieć, jaką umowę zawrzeć i co musi ona zawierać. W "Biznesie dla ludzi" pokazaliśmy, jak powinna być skonstruowana umowa najmu, a także jak powinien wyglądać protokół przekazania lokalu.

Wynajmując mieszkanie warto zadbać o to, byśmy nie zostali obciążeni dodatkowymi kosztami. Trzeba zatem zrobić wszystko, aby dobrze spisać umowę najmu oraz protokół przekazania lokalu.

Co zrobić?

Maciej Górka z Domiporta.pl przypomina, że jednym z najważniejszych elementów umowy najmu jest załącznik - tzw. protokół zdawczo-odbiorczy.

- Wypełniamy go i podpisujemy w momencie, kiedy właściciel, czyli wynajmujący chce przekazać swój lokal najemcy. Wtedy dwie strony umawiają się na spotkanie w samym lokalu i sprawdzają stan techniczny całego mieszania - mówi Maciej Górka. Ekspert radzi, aby właściciel przed spotkaniem zrobił inwentaryzację sprzętów w mieszkaniu. - Z pomocą tak przygotowanej listy razem z najemcą sprawdzą, czy wszystkie elementy ruchome wyposażenia, czyli np. pralka, lodówka, czy lampa są sprawne. Właściciel i przyszły najemca powinni też w podobny sposób sprawdzić i spisać wszystkie elementy stałe. Chodzi np. o drzwi, podłogi, grzejniki, czy armaturę. W protokole powinna znaleźć się informacja w jakim stanie są te elementy - wyjaśnia Górka.

Ważne liczniki

- Na końcu tego protokołu zdawczo-odbiorczego najemca powinien oświadczyć, że wszystkie sprawdzone elementy wyposażenia są sprawne i zgadzają się ze stanem faktycznym - twierdzi ekspert. Górka podpowiada też, aby w protokole spisać stan liczników. - Powinna na nim znaleźć się informacja o stanie liczników. Właściciel i przyszły najemca powinni wspólnie spisać liczniki, a następnie poświadczyć, że taki jest aktualny - uważa ekspert.

Umowy

Poniżej przykładowe dokumenty: umowa najmu i protokół zdawczo-odbiorczy, przygotowane przez redakcję programu "Biznes dla ludzi".

Protokół zdawczo-odbiorczy

Umowa najmu

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat