Polacy masowo ruszają po nowe dowody. Pięć rzeczy, o których musisz wiedzieć

Z kraju

W 2017 roku zostanie wydanych 8 mln wniosków

Do urzędów w całej Polsce w tym roku po nowe dowody osobiste zgłosi się rekordowa liczba Polaków. W pięciu punktach wyjaśniamy, dlaczego w tym roku mam do czynienia z falą wniosków i co należy zrobić, by uniknąć kolejek w urzędach.

1. Osiem milionów Polaków

Jak szacuje Ministerstwo Cyfryzacji, w tym roku z powodu utraty ważności dowód osobisty będzie musiało wymienić 5,2 mln osób. Od momentu ich wyrobienia w ciągu kilku najbliższych miesięcy mija bowiem 10 lat. W ciągu całego 2017 roku liczba wydanych dowodów osobistych sięgnie 8 mln, ponieważ liczbę tę poszerzyć należy o osiemnastolatków, którzy o dokument tożsamości zawnioskują po raz pierwszy.

Co roku pewna pula dowodów jest wyrabiana na nowo wskutek zagubienia.

2. Sierpień najtrudniejszym miesiącem

Urzędy w całej Polsce będą musiały się zmagać z zalewem wniosków o nowe dowody tożsamości.

MC szacuje, że największy ich napływ zanotujemy od sierpnia. Potrwać ma on aż do końca 2017 roku. Prawdopodobnie wówczas zostanie wydanych po pół miliona dokumentów miesięcznie.

3. Wniosek elektroniczny

Taka fala wniosków mogłaby się zakończyć paraliżem urzędów, toteż MC zdecydował odświeżyć usługę elektronicznego wnioskowania o dowód osobisty. Zmianie uległa też struktura formularza. - Chcemy ułatwić życie osobom, które będą wymieniały dowód osobisty. Zachęcamy, aby składały wniosek drogą elektroniczną, bo to duża oszczędność czasu. Dlatego teraz w systemie ePUAP funkcja składania wniosku jest widoczna jako główna. Nie sposób jej przeoczyć - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Karol Manys, rzecznik prasowy MC. Co ważne, system uniemożliwia przesyłanie wniosków niekompletnych. Aby złożyć wniosek o nowy dowód osobisty przez internet należy wejść na stronę internetową epuap.gov.pl. Następnie należy założyć konto w systemie i potwierdzić Profil Zaufany, czyli mobilny podpis elektroniczny do kontaktu z administracją.

4. Wniosek składany osobiście

Wniosek o dowód osobisty można też złożyć osobiście odwiedzając urząd miasta lub gminy. Aby zdobyć ten dokument należy posiadać obywatelstwo polskie i mieć ukończone 18 lat. Sam wniosek można złożyć też wcześniej, czyli na 30 dni przed osiągnięciem pełnoletności. Przed wizytą w urzędzie należy zadbać o kolorowe zdjęcie i wypełnić wniosek - można go pobrać, wydrukować i wypełnić w domu. Pusty formularz otrzymamy też w urzędzie. Aby złożyć wniosek trzeba zabrać ze sobą dotychczasowy dowód lub ważny paszport - jeśli go posiadamy.

Dowód osobisty otrzymamy maksymalnie po 30 dniach od złożenia wniosku. Usługa jest bezpłatna. Osoby, którym kończy się ważność dowodu osobistego, powinny pamiętać, że wniosek o nowy dowód wraz z aktualnym zdjęciem (wykonanym maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) należy złożyć 30 dni przed upływem ważności starego dokumentu.

5. Wkrótce e-dowód?

Według zapowiedzi szefowej resortu cyfryzacji Anny Streżyńskiej pod koniec 2018 roku Polacy będą mogli korzystać z e-dowodów. Nowoczesny dokument zastąpi kilka innych, w tym m.in. prawo jazdy i książeczkę zdrowia. - W 2018 roku, myślę, że raczej pod koniec 2018 roku można się spodziewać dowodu z warstwą elektroniczną, zintegrowanego być może z innymi dokumentami - powiedziała minister cyfryzacji w październiku ubiegłego roku.

Zobacz: Dowód osobisty okażesz przez telefon. Anna Streżyńska: mam plan na maj (Wideo z 13.01.2017)

Dowód osobisty okażesz przez telefon. Anna Streżyńska: mam plan na majTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP