Polska z drugim wzrostem liczby pasażerów w Europie. Lider bez zmian

Z kraju

PKP chce wprowadzić opłatę dworcową. Jakub Majewski: obie strony powinny się dogadaćtvn24bis
wideo 2/4

Liczba pasażerów w Polsce wzrosła w 2017 roku o 3,8 procent wobec 2016 roku. To drugi wynik w Europie. Trzeci rok liderem okazała się Finlandia ze wzrostem 4,4 procent. Największe spadki odnotowano w Macedonii, Chorwacji i Słowenii - poinformował we wtorek Urząd Transportu Kolejowego.

"Na temat liczby pasażerów w 2017 roku nie ma jeszcze dostępnych oficjalnych danych Komisji Europejskiej czy Eurostatu. Dlatego Urząd Transportu Kolejowego zebrał dane od 16 organów regulacyjnych zrzeszonych w Grupie Niezależnych Regulatorów Rynku Kolejowego IRG-Rail" - poinformował UTK i zastrzegł równocześnie, że informacje te mogą ulec nieznacznym korektom. Wynika z nich, że w Polsce w 2017 roku z usług kolei skorzystało 303,6 miliona pasażerów, wobec 292,6 mln rok wcześniej. Oznacza to wzrost o 3,8 proc.

Największy wzrost liczby pasażerów w stosunku do 2016 roku po raz kolejny odnotowano w Finlandii. Wyniósł 4 proc., a w ciągu ostatnich pięciu lat - 24 proc. UTK zauważył - wskazując na przyczyny takiej sytuacji - że w przewozach dalekobieżnych na popularnych trasach w tym kraju czasy jazdy zostały skrócone, a średnie ceny biletów spadły.

Według UTK w ubiegłym roku dość wysoki wzrost na rynku pasażerskim był też w Hiszpanii (3,5 procent), gdzie liczba pasażerów również rośnie od kilku lat.

Na największym europejskim rynku pasażerskim, czyli w Niemczech, w 2017 roku wzrost wyniósł jedynie 1,4 procent. Jednak tam rynek pasażerski stabilnie rośnie i w 2017 roku osiągnął najwyższe wyniki w historii. Stały wzrost przewozów pasażerskich można też od lat obserwować w Szwajcarii.

Największy spadek w Macedonii

Największy spadek liczby pasażerów zaliczyła Macedonia, sięgnął 24,5 procent. "Wytłumaczeniem może być niska konkurencyjność kolei względem transportu drogowego, ponieważ na większości tras pociągi poruszają się z prędkością 50 kilometrów na godzinę" - podał UTK. Drugi największy spadek wystąpił w Chorwacji, gdzie liczba pasażerów spadła o prawie 5 procent. Powodem są prace modernizacyjne sieci, które powodują opóźnienia pociągów i skłaniają pasażerów do wybierania samochodów i autobusów. Wyraźny spadek na rynku pasażerskim zanotowano także w Słowenii, gdzie podróżnych było o 4,2 procent mniej.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock