Toalety, klimatyzacja, internet. Urząd ocenia komfort podróży koleją

Z kraju

PKP chce wprowadzić opłatę dworcową. Jakub Majewski: obie strony powinny się dogadaćtvn24bis
wideo 2/3

Znaczna część taboru pasażerskiego nadal nie jest dostosowana do wymagań klienta, jednak w ostatnich latach zauważalny był wzrost komfortu podróżowania koleją - informuje w swojej analizie rynku kolejowego w Polsce za rok 2017 Urząd Transportu Kolejowego.

Według Urzędu Transportu Kolejowego w elektrycznych zespołach trakcyjnych, czyli grupie taborowej przewożącej największą liczbę pasażerów, połowa pojazdów jest wyposażona w toalety z systemem zamkniętym (tzw. toalety próżniowe). W 2016 roku było to 44 proc. Podobny odsetek pojazdów - 46 proc. - wyposażono w klimatyzację. W 2016 roku klimatyzację miało 43 proc. pojazdów.

W ubiegłym roku dostęp do sieci internet zapewniało 29 proc. elektrycznych zespołów trakcyjnych (24 proc. w roku 2016).

Urząd informuje, że modernizacje i duże inwestycje w zakup elektrycznych zespołach trakcyjnych na przestrzeni lat spowodowały zwiększenie udziału dobrze wyposażonych jednostek tego typu.

UTK przypomina, że przewoźnicy zapowiadają dalsze inwestycje w tabor pasażerski, co powinno przynieść poprawę komfortu podróżowania.

Klasyczne składy mało atrakcyjne

Mniej atrakcyjnie prezentują się klasyczne składy wagonowe. Na koniec ubiegłego roku 41 proc. spośród nich posiadało toalety z systemem zamkniętym (37 proc. było w 2016 roku). W przypadku klimatyzacji odsetek ten wyniósł 32 proc. i było o 1 pkt proc. wyższy niż w 2016 roku.

Z kolei dostęp do internetu na koniec 2017 r. zapewniało 15 proc. klasycznych wagonów (w 2016 r. - 14 proc.).

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock