Ustawa budżetowa w Sejmie. PiS chce cięcia wydatków policji i Trybunału Konstytucyjnego

Z kraju


Dziś w Sejmie drugie czytanie projektu budżetu na 2016 rok. Zakłada on deficyt przekraczający 54 mld złotych. Głosowanie nad poprawkami zaplanowano na noc z czwartku na piątek.

Głosowanie poprawek do projektu budżetu i całości ustawy nie może odbyć się na tym samym posiedzeniu Sejmu, co drugie czytanie. W związku z tym, zgodnie z harmonogramem obrad w czwartek o godz. 21., po zakończeniu rozpoczętego w środę posiedzenia Sejmu, ma się zacząć kolejne posiedzenie. Wówczas dojdzie do głosowania ustawy budżetowej. Głosowania są zaplanowane między godz. 21 w czwartek, a godz. 1 w piątek.

Jakie poprawki?

Po pierwszym czytaniu projektu budżetu na 2016 r. posłowie zgłosili ok. 270 poprawek, ale sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za przyjęciem tylko sześciu z nich. Komisja pozytywnie oceniła m.in. propozycję Krystyny Pawłowicz i Ryszarda Terleckiego (oboje z PiS), by o 3,3 mln zł obniżyć tegoroczne wydatki Trybunału Konstytucyjnego i pieniądze te przeznaczyć na podwyżki wynagrodzeń pracowników sądów administracyjnych. Uznanie komisji znalazł też wniosek podpisany przez Terleckiego, by o 3,5 mln zł zmniejszyć wydatki komend wojewódzkich policji i tym samym zwiększyć budżet Ochotniczych Straży Pożarnych.

Deficyt

W projekcie budżetu na ten rok zaplanowano dochody budżetu państwa w wysokości 313 mld 788 mln 526 tys. zł i wydatki w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł. Deficyt nie powinien przekroczyć 54 mld 740 mln zł.

Budżet na 2016 rok według PiS. Najważniejszy cel to tzw. 500 zł na dzieckoTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: