USA zawieszają import wieprzowiny z Polski

Z kraju

Boom na polskie mięso. "Mamy fenomen burgerowni"TVN24 BiS
wideo 2/2

Stany Zjednoczone zawiesiły import wieprzowiny z Polski - informuje Reuters. To reakcja na epidemię afrykańskiego pomoru świń (ASF), która dziesiątkuje trzodę chlewną na wschodzie naszego kraju. Informację potwierdził Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Jak mówił, wstrzymanie importu obowiązuje od 18 października, restrykcje mają charakter czasowy, ale nie określono daty, do kiedy będą obowiązywać. Dodał, że ze względu na różnicę czasu, Inspekcja Weterynaryjna o tej decyzji została poinformowana w piątek. Wstrzymanie importu dotyczy mięsa mrożonego, schłodzonego oraz produktów wieprzowych pochodzących z Polski. Niemczyk podkreślił, że do Stanów Zjednoczonych mogą być wysyłane tylko produkty z zakładów, które nie są zlokalizowane w strefach, gdzie nie ma ograniczeń w związku z ASF, to samo dotyczy ubijanych zwierząt. Amerykanie mają zastrzeżenia do dwóch zakładów, które mają uprawnienia do eksportu na tematem rynek, ale znajdują się w strefach zagrożonych (Sokołów, Morliny). Jednak te zakłady zgodnie z decyzją KE o regionalizacji są wyłączone z tych stref - tłumaczył szef Inspekcji Weterynaryjnej. - Teraz trwają wyjaśnienia, nie było tutaj żadnego błędu, eksport trwa od 2014 r. (...), dotąd nie było żadnych uwag ze strony amerykańskiej - powiedział Niemczuk.

Reuters w piątek zwrócił uwagę, że ASF szybko rozprzestrzenił się w Europie Wschodniej i Chinach, które są największym na świecie producentem wieprzowiny. W informacji podkreślono, że Stany Zjednoczone są wolne od ASF i chcą utrzymać ten stan. Dlatego Waszyngton postanowił zawiesić import wieprzowiny z Polski.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zauważył, że ludzie nie są podatni na ASF.

USDA poinformował, że przegląda protokoły eksportowe z Polski po tym, gdy w jednym z zakładów eksportujących wieprzowinę do USA wykryto, że nie przestrzega on wymogów mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się poważnych chorób zwierząt hodowlanych.

USDA współpracuje również z pracownikami służb celnych i służb ochrony granic w celu usprawnienia kontroli bezpieczeństwa toreb podróżnych pochodzących z Polski. Kontrole mają na celu zapewnienie, że produkty objęte restrykcjami nie zostaną wwiezione do kraju.

Przypomnijmy, że z powodu ASF już wcześniej kilka krajów zakazało importu mięsa wieprzowego z Polski. Wśród nich znalazły się m.in. Malezja, Wietnam, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Chiny, Japonia i Korea Południowa.

Dotkliwy zakaz

Najnowszy zakaz może być jednak najbardziej dotkliwy i mocno uderzyć w polskich producentów. Jak wynika z danych resortu rolnictwa, w pierwszym półroczu 2018 roku do USA trafiło ponad 35,5 tys. ton mięsa wieprzowego z Polski. Więcej wyeksportowaliśmy tylko do Niemiec.

Autor: tol / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock