TVN24 Biznes | Z kraju

Dłuższe urlopy ojcowskie. Minister podaje szczegóły

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Nowe dni urlopowe i dłuższe urlopy dla ojców
Nowe dni urlopowe i dłuższe urlopy dla ojcówTVN24
wideo 2/8
TVN24Nowe dni urlopowe i dłuższe urlopy dla ojców

Urlopy ojcowskie mają zostać przedłużone, trwają prace nad projektem - poinformowała w Programie Pierwszym Polskiego Radia szefowa resortu rodziny Marlena Maląg. Jak powiedziała minister, byłby to 9-tygodniowy, niepodzielny urlop przeznaczony tylko dla ojców. Nowością ma być pięciodniowy urlop opiekuńczy.

Szefowa resortu rodziny była pytana w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o pomysł dotyczący przedłużenia tzw. urlopów ojcowskich.

Urlopy ojcowskie. Minister Marlena Maląg o szczegółach

- Proponujemy, pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny - przekazała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Dodała, że ten projekt ustawy jest w konsultacjach międzyresortowych i będzie procedowany w tym roku. - A więc jeszcze przed nim Rada Ministrów, a więc jeszcze trochę procesu legislacyjnego - mówiła. Oceniła, że "proces konsultacji międzyrządowych troszeczkę się przedłużył."

Urlopy ojcowskie. Termin zmian

Dopytywana, czy urlopy ojcowskie mogłyby być przedłużone od stycznia kolejnego roku stwierdziła, że należy jeszcze poczekać z uszczegółowianiem terminu. - Ale w tym kierunku idziemy, ale już konkretne daty, jak legislacja będzie na etapie Rady Ministrów - to bardziej można te terminy określić - sprecyzowała.

W projekcie tym - jak dodała Maląg - jest też zaproponowany dodatkowy, pięciodniowy urlop opiekuńczy przeznaczony dla osób opiekujących się swoimi najbliższymi. - Ale także jest 2-dniowy urlop o tzw. siły wyższej przewidziany, bo to jest wdrażanie dyrektywy rodzicielskiej, łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym - powiedziała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości