TVN24 Biznes | Z kraju

Skracanie czasu pracy, dodatkowe przerwy, napoje. Upały a obowiązki pracodawcy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Skąd się wzięły upały?
Skąd się wzięły upały?tvnmeteo.pl
wideo 2/15
tvnmeteo.plSkąd się wzięły upały?

W Polsce utrzymuje się wysoka temperatura, a kulminacja fali upałów jeszcze przed nami. W związku z tym Główny Inspektor Pracy zwrócił się do pracodawców, by szanowali prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz podjęli niezbędnych działania w celu złagodzenia skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury.

- Upał już jest, a będzie jeszcze większy - powiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i wiesz" TVN24. Według wstępnych prognoz do kulminacji upałów dojdzie w najbliższy czwartek, a na termometrach będziemy mogli zobaczyć wtedy nawet 36-37 stopni w zachodniej Polsce.

Upały a obowiązki pracodawcy

- Pracodawca powinien zapewnić pracownikom nieodpłatnie zimne napoje, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni Celsjusza, a na otwartej przestrzeni 25 stopni Celsjusza. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych - apelowała w opublikowanym kilka dni temu komunikacie Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy (GIP).

Szefowa Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) przypominała ponadto, że "przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika".

"Przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. Warto także zadbać, aby nosili nakrycia głowy i przewiewne ubrania zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV oraz - jeśli to możliwe - wykonywali swoje obowiązki w chłodniejszych porach dnia" - czytamy w komunikacie PIP.

Inspekcja podkreśliła również, że "należy pamiętać o używaniu i utrzymywaniu w pomieszczeniach pracy w stałej sprawności i czystości urządzeń wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych a także zabezpieczeniu okien przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. poprzez rolety i żaluzje".

Co więcej, "klimatyzacja i wentylacja stosowana w pomieszczeniach pracy nie może powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń - strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy".

Rotacja na stanowiskach i dodatkowe przerwy

"Podczas upałów PIP szczególnie zwraca uwagę na organizację pracy wykonywanej w warunkach szczególnie niebezpiecznych i wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej, a także na bezpieczeństwo kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Trzeba pamiętać o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. C, a wilgotność względna powietrza - 65 proc." - zastrzegła PIP.

Ponadto Główny Inspektor Pracy apelował do pracodawców, by skracali czasu pracy podczas trwających upałów, w szczególności tym pracownikom, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

"Pracodawcy mogą też wprowadzać rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy, aby umożliwić pracownikom ochłodzenie się i regenerację sił. Skrócenie czasu pracy i dodatkowe przerwy nie mogą jednak powodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia" - napisano w komunikacie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości