Szef Komisji Nadzoru Finansowego o upadku amerykańskich banków: sygnał ostrzegawczy

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Richard Quest o upadku banku SVB: mamy tutaj element ryzyka moralnego
Richard Quest o upadku banku SVB: mamy tutaj element ryzyka moralnegoTVN24 BiS
wideo 2/2
TVN24 BiSRichard Quest o upadku banku SVB: mamy tutaj element ryzyka moralnego

Upadek Silicon Valley Bank nie ma bezpośredniego wpływu na polski sektor finansowy, ale jest sygnałem ostrzegawczym w obszarze zaangażowania banków w obligacje skarbowe i niedopasowania czasowego struktury ich aktywów i pasywów - poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

- Mimo że nie spodziewamy się oczywiście bezpośredniego wpływu tych trudności banków kalifornijskich na polski sektor bankowy czy finansowy, ale jednak z tego (…) płyną istotne wnioski i lekcje, które powinniśmy potraktować jako pewien sygnał ostrzegawczy - powiedział Jastrzębski.

Dodał, że z doświadczeń amerykańskich wynika, że nie można lekceważyć ryzyka zaangażowania sektora bankowego w obligacje Skarbu Państwa, a także konsekwencji czasowego niedopasowania struktury aktywów i pasywów banków.

Nauczki z amerykańskich doświadczeń

- W szczególności, musimy jako nadzór finansowy ostrzec przed pokusą ucieczki od podatku bankowego. Wiemy, że działania legislacyjne rozszerzyły zakres, w jakim instrumenty gwarantowane przez państwo mogą korzystać z wyłączenia z podatku bankowego. Rozumiemy, że wszystko jest dla ludzi, rozumiemy potrzeby pożyczkowe budżetu państwa, ale naszą rolą jest zwrócenie uwagi na to, że to może nieść istotne konsekwencje, jeżeli sytuacja rozwinie się np. w kierunku wzrostu stóp procentowych, a co za tym idzie istotnej przeceny tych instrumentów - powiedział Jastrzębski.

- Kolejna kwestia, która wynika z doświadczeń amerykańskich, to bardzo bolesne, realne konsekwencje niedopasowania czasowego struktury aktywów i pasywów. (...) Nadzór finansowy zmaga się ze zjawiskiem polegającym na tym, że u nas długoterminowa akcja kredytowa jest finansowana z bieżących depozytów. Chciałbym uniknąć takiej sytuacji, w której się do tego przyzwyczailiśmy. (…) To jest temat, którego materializacja tego ryzyka może spowodować, że bank przez weekend (.…) wywraca się do góry dnem - dodał.

Jastrzębski poinformował, że od jakiegoś czasu KNF prowadzi prace, które zmierzają do tego, żeby stworzyć mechanizm wymuszający, czy stymulujący większą skalę długich pasywów w finasowaniu działalności banków.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sundry Photography / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości