Jest wniosek o przejęcie Totolotka

Z kraju

Ten sam produkt, różny skład. Komentarz prezesa UOKiKTVN24 BiS
wideo 2/3

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wpłynął wniosek spółki XTIP Polska o przejęcie kontroli nad Totolotek SA.

Wniosek wpłynął do urzędu w piątek 14 grudnia. Jak podaje UOKiK, sprawa jest w toku.

"Planowana koncentracja polega na przejęciu przez XTIP Polska sp. z o.o. wyłącznej kontroli nad Totolotek S.A. " – czytamy w skróconym opisie koncentracji, udostępnionym przez UOKiK.

XTIP Polska jest spółką joint venture Merkur Sportwetten GmbH (Grupa Gauselmann) oraz TMT Investments S.A. - napisano.

Oprócz projektowania, produkcji i sprzedaży automatów do gier i systemów zarządzania pieniędzmi, Grupa Gauselmann prowadzi również sieć salonów CASINO MERKUR-SPIELOTHEK. Jest również aktywna w wielu innych segmentach rynku, np. sportowych zakładach wzajemnych, grach online i kasynach.

TMT Investments to z kolei firma inwestycyjna i konsultingowa. Posiada szereg inwestycji w Polsce.

Totolotek jest licencjonowanym operatorem zakładów wzajemnych w Polsce, oferuje zakłady bukmacherskie, obstawianie meczy, gonitwy psów i koni. Jest kontrolowany przez Intralot S.A., grecką spółkę notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Atenach, która jest partnerem loterii na całym świecie. Totolotek SA to inna firma niż Totalizator Sportowy, który jest odpowiedzialny za organizowanie losowań "Lotto".

Gra prawie połowa Polaków

Według badań przeprowadzonych przez CBOS w 2017 r. prawie połowa dorosłych Polaków gra w gry hazardowe. Średnio jeden gracz rocznie wydaje na hazard około 223 złotych. Najczęściej wybieraną grą na pieniądze jest Lotto, udział w tej loterii zadeklarowało w sondażu 40 proc. respondentów. Popularność gier hazardowych wśród Polaków przekłada się bezpośrednio na wyniki finansowe Totalizatora. W 2017 roku zanotował on rekordowe wpływy wynoszące ponad 5,644 mld zł.

Autor: mp//mmh / Źródło: UOKiK

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock