ARP przejmie ukraińską firmę. Będzie praca na terenie Stoczni Gdańsk

Z kraju

mariały prasowe Należąca do Ukraińców GSG Towers zajmuje się wytwarzaniem wież do elektrowni wiatrowych oraz produkcją konstrukcji stalowych na terenach Stoczni Gdańsk

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na objęcie i nabycie przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) 50 proc. udziałów w GSG Towers sp. z o.o. - poinformowała we wtorek w komunikacie ARP.

Należąca do Ukraińców GSG Towers zajmuje się wytwarzaniem wież do elektrowni wiatrowych oraz produkcją konstrukcji stalowych na terenach Stoczni Gdańsk.

Element planu

Rzeczniczka prasowa ARP Joanna Zakrzewska poinformowała, że "wydanie zgody na koncentrację jest konsekwencją podpisanej przez ARP w styczniu br. Ramowej Umowy Inwestycyjnej ze spółkami: Gdańsk Shipyard Group, GSG Towers oraz Stocznią Gdańsk". Umowa dotyczy m.in. restrukturyzacji finansowej spółek z grupy Gdańsk Shipyard Group i stanowi element planu, który ma pozwolić na utrzymanie miejsc pracy na terenie stoczni i stworzenie nowych w GSG Towers. "ARP w wyniku konwersji wierzytelności wobec Stoczni Gdańsk i GSG stanie się 50 proc. udziałowcem GSG Towers. ARP wspólnie ze spółką Gdańsk Shipyard Group będzie sprawowała wspólną kontrolę nad GSG Towers" - podano w komunikacie. Oznacza to, że zamiast odzyskania wierzytelności od GSG (główny udziałowiec Stoczni Gdańsk), ARP przejmie udziały w spółce-córce GSG - GSG Towers. Kilka tygodni temu media podawały, że chodzi o 103 mln zł, które przed laty stocznia i jej główny akcjonariusz otrzymali od państwowej agencji.

Może funkcjonować

Rzecznik prasowy Grupy Stoczni Gdańsk Jacek Łęski trzy tygodnie temu ocenił, że zawarta umowa oznacza de facto "odblokowanie możliwości normalnego funkcjonowania i rozwoju firmy". Poinformował, że spółki mają na najbliższy rok zawarte kontrakty na produkcję konstrukcji stalowych, głównie wież wiatrowych. Powiedział, że "budowa statków nie jest głównym pomysłem na biznes w najbliższych latach". Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa zarządzającą portfelem zależnych spółek kapitałowych i gospodarującą mieniem przejętym od Skarbu Państwa, monitorującą udzieloną pomoc publiczną oraz wspierającą procesy rozwojowe i restrukturyzacji przedsiębiorców, która świadczy m.in. usługi finansowe, szkoleniowe, marketingowe i doradcze. GSG Towers sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie produkcji wież do elektrowni wiatrowych oraz konstrukcji stalowych.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mariały prasowe