Rezerwujesz pokój przez internet? Teraz oferty mają być korzystniejsze

Z kraju

ShutterstockNie wszystkie hotele wznowiły działalność w maju

UOKiK stwierdził, że czterech działających w Polsce właścicieli platform rezerwacyjnych stosowało budzące wątpliwości klauzule, co mogło powodować, że rezerwując pokój klienci płacili zawyżone ceny. Chodzi o Hotel Reservation Service (obsługujący m.in. hrs.pl), Expedia Lodging Partner (m.in. expedia.com), Booking.com (m.in. booking.com) oraz eTravel (m.in. hotele.pl). Urząd zwrócił się do nich o dobrowolne zaniechanie ich stosowania.

UOKiK podał we wtorek, że zakończył postępowanie w sprawie internetowych platform rezerwacji zakwaterowania. Badał warunki współpracy właścicieli internetowych platform z hotelami, hostelami czy prywatnymi apartamentami. Sprawdzał w szczególności, czy w umowach z właścicielami obiektów hotelarskich stosowano klauzule najwyższego uprzywilejowania. Klauzule takie gwarantują, że cena, dostępność pokoi i inne warunki zakwaterowania oferowane przez platformę będą nie mniej lub równie korzystne, co stosowane przez konkurencyjne portale lub sam obiekt.

Jakie wątpliwości?

W efekcie - zdaniem urzędu - osoby zamawiające noclegi, w tym konsumenci, nie mają możliwości dokonania rezerwacji po niższej cenie na innych platformach internetowych, a także bezpośrednio w miejscu zakwaterowania. Analiza UOKiK wykazała, że budzące wątpliwości klauzule stosowało czterech działających w Polsce właścicieli platform rezerwacyjnych: Hotel Reservation Service (obsługujący m.in. hrs.pl), Expedia Lodging Partner (m.in. expedia.com), Booking.com (m.in. booking.com) oraz eTravel (m.in. hotele.pl). Urząd zwrócił się do nich o dobrowolne zaniechanie ich stosowania. Wszyscy czterej przedsiębiorcy dobrowolnie zgodzili się zrezygnować ze stosowania postanowień wskazanych przez UOKiK. Z informacji przekazanych do Urzędu wynika, że trzej operatorzy platform rezerwacyjnych już zaprzestali stosowania klauzul najwyższego uprzywilejowania, natomiast jeden z przedsiębiorców zadeklarował, że odpowiednich zmian w obowiązujących umowach z obiektami hotelarskimi dokona do 30 listopada tego roku. W ramach postępowania wyjaśniającego UOKiK kwestionował tzw. szeroką klauzulę najwyższego uprzywilejowania, na podstawie której platforma rezerwacyjna miała zagwarantowane, że cena, dostępność pokoi i inne warunki przez nią oferowane będą niemniej lub równie korzystne co oferowane w jakimkolwiek innym kanale sprzedaży online i offline. Zastrzeżeń nie budziła natomiast tzw. wąska klauzula, zgodnie z którą cena, dostępność pokoi i inne warunki oferowane przez platformę nie mogą być mniej korzystne jedynie od tych oferowanych na stronie internetowej hotelu, hostelu czy apartamentu. W trakcie postępowania Urząd współpracował z innymi europejskimi urzędami ochrony konkurencji oraz Komisją Europejską w ramach Europejskiej Sieci Konkurencji. Przykładowo urzędy z Francji, Włoch i Szwecji przyjęły zobowiązania Booking.com do zrezygnowania z szerokich klauzul najwyższego uprzywilejowania.

"Wolny rynek zawodzi"

Z diagnozą Urzędu dot. możliwego ograniczenia konkurencji na rynku hotelarskim zgodził się w czerwcu br. w rozmowie z PAP Adam Pawlicz, ekspert z Katedry Zarządzania Turystyką Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Podpisywanie takich klauzul jest w tej chwili standardową praktyką. Portale chcą w ten sposób zniechęcić klientów do kupowania poprzez inne kanały dystrybucji - mówił.

Jego zdaniem choć nie wiadomo dokładnie, jaki procent pokojów jest rezerwowanych poprzez takie platformy, to skala ta jest na pewno duża, a podpisywanie takich klauzul przez hotelarzy nie jest korzystne ani dla konsumentów, ani dla samych hotelarzy. Jak mówił, problem dotyczy przede wszystkim tzw. hoteli biznesowych, znajdujących się w dużych miastach, dla których klientem są osoby podróżujące w celach biznesowych. Jak mówił, charakter polskiego rynku dodatkowo sprzyja pośrednikom internetowym, z których większość to firmy zagraniczne, oferujące tylko polską wersję językową swojej strony. - Rynek hotelarski w Polsce jest bardzo rozdrobniony. Zdecydowana większość hoteli, nawet tych biznesowych, to obiekty indywidualne. W Polsce jest tylko kilka sieci hotelowych, a nawet największa - Orbis - ma tylko kilkadziesiąt hoteli. Natomiast dużych liczących się portali pośredniczących jest tylko kilka, więc ich pozycja negocjacyjna w czasie ustalania cen jest bardzo silna - ocenił Pawlicz. - Hotelarzom ciężko jest negocjować z tego typu internetowymi pośrednikami, nie stać ich też na zerwanie takich umów, bo są zbyt rozproszeni. Niestety w tym wypadku wolny rynek zawodzi, potrzebne są jakieś regulacje - podkreślał ekspert.

Oferty tańsze nawet o 40 procent. Jak zaoszczędzić na wakacje?

Oferty tańsze nawet o 40 procent. Jak zaoszczędzić na wakacje?TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock