UOKiK pozytywnie o planie dla Kompanii Węglowej. Jest zgoda na koncentrację

Z kraju

KWUOKiK zajął się kwestią planu dla Kompanii Węglowej

Przejęcie części mienia Kompanii Węglowej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń nie będzie miało negatywnego wpływu na konkurencję - informuje w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tym samym Urząd wydał zgodę na koncentrację w branży.

Jak przypomina UOKiK, w wyniku transakcji Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma przejąć KWK Piekary, KWK Brzeszcze, część KWK Sośnica Makoszowy (Ruch Sośnica) oraz część KWK Bobrek-Centrum (Ruch Centrum). Transakcja jest częścią porozumienia zwartego w styczniu 2015 r. pomiędzy stroną rządową, Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej, a także zarządami SRK oraz Kompanii Węglowej i spółki Węglokoks. Na jego mocy SRK ma nabyć kopalnie, zakłady górnicze lub ich oznaczone części w celu wygaszenia wydobycia, a następnie przeprowadzenia ich likwidacji.

Dwa lata

Jak czytamy w komunikacie, "analizując transakcję UOKiK uznał, że nie doprowadzi ona do ograniczenia konkurencji". "Rynek wprowadzania do obrotu węgla kamiennego ma wymiar co najmniej europejski, a łączne udziały uczestników koncentracji nie przekraczają poziomu 5 proc." - czytamy. Urząd przypomina, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest przedsiębiorstwem górniczym, którego podstawowym przedmiotem działalności jest prowadzenie likwidacji kopalń. Nabywana część mienia Kopalni Węglowej zajmuje się głównie wydobyciem i sprzedażą węgla kamiennego - podkreśla Urząd. Ważne: zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. I jeszcze zastrzeżenie UOKiK: decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANIE DLA KOMPANII WĘGLOWEJ

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: KW

Raporty: