Nowy pomysł oszustów. "Dzwonią, nakłaniają, pobierają prowizję"

Z kraju

ShutterstockUOKiK ostrzega przed osobami podszywającymi się pod pracowników Urzędu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed osobami podszywającymi się pod pracowników Urzędu. "Osoby, które telefonują przedstawiają się jako pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - wykorzystując autorytet Urzędu, nakłaniają do rozwiązania umowy, pobierając za to prowizję" - czytamy w komunikacie.

Chodzi o konsumentów, którzy posiadają polisy z elementem inwestycyjnym (ufk). - Z informacji przekazanych przez konsumentów wynika, że telefony wykonują przedstawiciele ubezpieczycieli, aby zawrzeć nową umowę, a także firm odszkodowawczych, pobierających wysokie prowizje - mówi cytowany w komunikacie Marek Niechciał, Prezes Urzędu.

UOKiK radzi

Apelujemy, aby z rozwagą podchodzić do takich propozycji i nie podejmować pochopnych decyzji. Warto sprawdzić wiarygodność dzwoniącej osoby, a gdy mamy wątpliwość co do jej tożsamości - powiadomić policję - radzi Urząd. Jednocześnie przypomina, że pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie występują w imieniu jakiegokolwiek przedsiębiorcy i nie proponują ani zawierania umów, ani ich rozwiązania. UOKiK radzi również konsumentom, którzy chcą rozwiązać umowę o ufk, aby zwracali uwagę na poziom opłat likwidacyjnych wynikających z decyzji Prezesa Urzędu. Bezpłatną pomoc świadczą Rzecznik Finansowy oraz rzecznicy konsumentów. W niektórych przypadkach, w sprawach szczególnie skomplikowanych, konieczne będzie skorzystanie z porady profesjonalisty - adwokata lub radcy prawnego.

Zobacz materiał "Faktów" TVN ostrzegający przed oszustami wyłudzającymi kredyty na cudze nazwiska:

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock