Setki tysięcy złotych kary. "Bank odwołał się od decyzji"

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezes UOKiK o karze nałożonej na Bank BPH
Prezes UOKiK o karze nałożonej na Bank BPH
TVN24, UOKiK
TVN24, UOKiKPrezes UOKiK o karze nałożonej na Bank BPH

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Bank BPH karę w wysokości niemal pół miliona złotych za niedozwolone tak zwane klauzule spreadowe, które miały być stosowane w aneksach do umów o kredyt hipoteczny – poinformował w komunikacie UOKiK.

Według prezes UOKiK Tomasza Chróstnego kwestionowane postanowienia określają w sposób praktycznie niemożliwy do zweryfikowania przez konsumenta zasady ustalania kursów walut. W praktyce bank może podać dowolną wysokość raty, a konsument nie może zweryfikować, czy została prawidłowo obliczona.

"Banki są silniejszą stroną w kontakcie"

Jak podano w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakazał stosowania kwestionowanych klauzul i nałożył na bank BPH karę ponad 478 242 zł. Urząd zaznaczył, że podstawą do podjęcia interwencji stały się skargi konsumentów dotyczące dowolności w określaniu kursów kupna i sprzedaży walut obcych.

- To już ósma decyzja dotycząca niejasnych zasad ustalania kursów walut obcych. Banki są silniejszą stroną w kontakcie z konsumentem, powinny jednak działać profesjonalnie i transparentnie w zakresie wykonywania umów kredytowych. Polega to między innymi na zapewnieniu klientowi możliwości określenia konsekwencji ekonomicznych wynikających z postanowień w umowie czy w aneksie do niej. W związku z tym klauzule określające zasady ustalania kursów walut muszą być jednoznaczne – powiedział cytowany w komunikacie Chróstny.

Decyzja nie jest prawomocna i bank ma możliwość odwołania się do sądu. Po uprawomocnieniu się decyzji bank ma powiadomić o niej konsumentów i poinformować ich, że zakwestionowane postanowienia jako niedozwolone nie są wiążące. Ułatwi to konsumentom dochodzenie roszczeń – podano.

Stanowisko BPH

"Bank otrzymał zawiadomienie, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podjął decyzję o nałożeniu na Bank BPH kary w związku z postępowaniem w sprawie tzw. klauzul spreadowych w aneksach do umów walutowych kredytów hipotecznych. Bank przez cały okres prowadzenia postępowania, tj. od 2017 roku, współpracował z Urzędem i nie zgadza się z tą decyzją. Bank odwołał się od decyzji UOKiK" – przekazał bank w swoim stanowisku.

Największe banki

Z raportów publikowanych co kwartał przez banki dowiadujemy się, że po II kwartale 2020 roku największym bankiem w Polsce pod względem aktywów był PKO Bank Polski. Na drugim miejscu pod względem aktywów znalazł się Bank Pekao, a podium zamyka Santander Bank Polska.

Na liście największych banków kolejne są: mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Bank Millennium, Alior Bank, Citi Handlowy oraz Getin Bank.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości