Przegląd prasy: UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów

Z kraju

Cieloch o oszustwach "na garnkach"TVN24 BiS
wideo 2/3

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy usługi. Ich ofiarą najczęściej padają osoby starsze - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy w "DGP", urząd proponuje wprowadzenie mechanizmów, które mają chronić klientów. Przede wszystkim chce obowiązkowej rejestracji pokazów w Inspekcji Handlowej. "Do tego organizatorzy mają jasno określać cel prezentacji. Jeśli tego nie zrobią - wszystkie zawarte umowy sprzedaży zostaną uznane za bezskuteczne" - dodano. - Nieuczciwe firmy muszą ponosić dotkliwe konsekwencje. Nie unikną ich, nawet jeśli wyrejestrują działalność, bo kary pieniężne będą groziły także za prowadzenie pokazów bez wpisu do rejestru lub ich niezgłoszenie w inspekcji. Chcemy też odpowiedzialności karnej za ukrywanie handlowego celu pokazu. W przypadku działalności koncesjonowanej, np. sprzedaży prądu, karą mogłoby być również odebranie zezwolenia - wskazał w rozmowie z "DGP" Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd chciałby też zakazu sprzedaży produktów leczniczych i wyrobów medycznych poza lokalem firmy.

O potrzebie zmian w przepisach pod koniec kwietnia br. w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS mówiła także Małgorzata Cieloch z UOKiK-u.

Możliwy termin wejścia przepisów

Propozycje urzędu antymonopolowego w połowie lipca zostały przesłane do Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Według informacji, które otrzymała gazeta od Centrum Informacyjnego Rządu, "podjęto decyzję o powołaniu zespołu roboczego, w skład którego wejdą poszczególne resorty z kompetencjami pozwalającymi na współpracę z UOKiK w zakresie dokonania niezbędnych zmian legislacyjnych". Nowe regulacje mogą wejść w życie w 2019 roku. Do ich wdrożenia potrzeba zmiany kilku ustaw, w tym o działalności Inspekcji Handlowej i o prawach konsumenta.

Kary dla firm

Przypomnijmy, że w lutym tego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał pięć firm sprzedających towary podczas prezentacji i pokazów.

Według urzędu, aby skłonić starszych, schorowanych ludzi do zakupu, ukrywały one prawdziwy cel spotkań, wprowadzały w błąd co do właściwości produktów, wykorzystywały także sprzeczne z prawem weksle.

Autor: mb / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock