Światowy ranking uczelni. Na liście dwa polskie uniwersytety

Z kraju

Uniwersystet Harvarda dostał gigantyczne wsparcieTVN24 BiS
wideo 2/2

Amerykański uniwersytet Harvarda został sklasyfikowany jako najlepszy na świecie. Na kolejnych miejscach znalazły się Uniwersytet Stanforda oraz brytyjski Cambridge - wynika z tak zwanej listy szanghajskiej. Wśród pierwszych 500 najlepszych uczelni świata znalazły się też Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, ale na dalekich pozycjach.

Pierwszy z polskich uniwersytetów - Warszawski zajmuje miejsce w czwartej setce, a Uniwersytet Jagielloński dopiero w piątej setce - wynika z zestawienia.

W ubiegłym roku pierwsza trójka wyglądała podobnie, z Harvardem na pierwszym i Uniwersytetem Stanforda na drugim miejscu. Trzecie miejsce zajmował Massachusetts Institute of Technology.

Kryteria rankingu

Academic Ranking of World Universities, zwany popularnie listą szanghajską, po raz pierwszy został opublikowany w 2003 roku.

Wśród kryteriów rankingu bierze się pod uwagę m. in liczbę studentów i liczbę pracowników naukowych, którzy dostali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę cytowań w uznanych publikacjach. Ponadto bada się liczbę publikacji w czasopismach takich jak "Nature" czy "Science". Raport ocenia wielkość osiągnięć danej uczelni proporcjonalnie w stosunku do jej wielkości.

Uniwersytet Warszawski poprawił pozycję w rankingu
Uniwersytet Jagielloński zajmuje daleką pozycję

Autor: ps/ms / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl