"Polskie pendolino" uratowane. Kontrakt zrealizowany, unijna dotacja ocalona

Z kraju


Ponad 1,9 mld zł unijnej dotacji na tabor wyprodukowany przez PESĘ Bydgoszcz zostało w pełni wykorzystane - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. To efekt wdrażanego przez resort "Programu naprawczego dla funduszy Polityki Spójności 2007-2013". Podjęte działania pozwoliły nie tylko uratować zagrożone fundusze europejskie, ale także w całości zrealizować kontrakty na budowę i dostawę pociągów dla PKP Intercity oraz tramwajów zamówionych przez samorządy kilku miast.

Ostatnie sztuki taboru tramwajowego i kolejowego PESA przekazała kontrahentom 30 grudnia 2015 r. Chodzi o pojazdy produkowane w ramach zamówień realizowanych w projektach dofinansowywanych z Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. W tej puli znalazło się między innymi 20 pociągów DART zamówionych przez PKP Intercity, dla których dotacja z UE to 574 mln zł.

Znaczne opóźnienia

- Jeszcze w połowie ubiegłego miesiąca kwestia unijnego wsparcia dla siedmiu z dwudziestu realizowanych przez PESĘ kontraktów stała pod znakiem zapytania, ze względu na znaczne opóźnienia w dostawach taboru - powiedział Witold Słowik, wiceminister rozwoju.

Według stanu na 16 listopada 2015 r. z ogólnej liczby 571 sztuk taboru odebranych było 429 (75 proc.). Pozostałe 142 (25 proc.) jednostki były w produkcji. Kluczowe wyzwanie stanowiło przeprowadzenie do końca 2015 r. odbiorów całego taboru. Jego część pozostawała nadal w produkcji, a pełny odbiór pojazdu może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni.

- Aby uniknąć opóźnień, Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych zaproponowało zdeponowanie płatności za wyprodukowane i odebrane warunkowo pojazdy na rachunkach powierniczych - podkreślił wiceminister Słowik.

- To swego rodzaju zaliczka na rzecz wykonawcy, traktowana jako wydatek, który może być rozliczony z Komisją Europejską - dodał Paweł Szaciłło, dyrektor CUPT. Dzięki wypracowanym rozwiązaniom prawnym, a także dzięki zaangażowaniu beneficjentów i PESY udało się zapewnić pełne wykorzystanie 1,93 mld zł dotacji przed 31 grudnia 2015 r., w którym upływa, przewidziany w unijnym prawie, termin kwalifikowalności wydatków dla dofinansowywanych inwestycji z funduszy na lata 2007-2013.

Dart vs Pendolino:

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl