Z kraju

Włosi rezygnują z akcji Pekao. FT wskazuje na "działania populistycznego rządu"

Z kraju

Włosi rezygnują z akcji Pekao
tvn24bis.plWłosi rezygnują z akcji Pekao

UniCredit rozpoczyna proces sprzedaży do 10 proc. akcji Pekao SA. To kolejna spółka zagraniczna, która pozbywa się udziałów w polskich firmach - komentuje brytyjski dziennik "Financial Times".

Unicredit chce sprzedać w przyspieszonym procesie do 10 proc. akcji banku Pekao SA. Sprzedaż udziałów drugiego co do wielkości banku w Polsce może być warta około 3,5 mld złotych.

Włosi poinformowali o natychmiastowym rozpoczęciu budowy księgi popytu. Włoski bank w ten sposób dąży do pozyskania kapitału. Zaznacza jednocześnie, że sprzedaż pakietu 10 proc. pozwoli nadal utrzymywać kontrolę nad Pekoao SA. Unicredit posiada obecnie 50,3 proc. pakietu kontrolnego.

Sprzedaż banku

Jak podkreśla "Financial Times", decyzja jest efektem kilkumiesięcznych negocjacji. Brytyjski dziennik zauważa, że zbiegła się z "działaniami populistycznego rządu, który dąży do nacjonalizacji sektora bankowego". Podkreśla ponadto, że rząd nałożył również nowy podatek od aktywów bankowych.

"UniCredit dołącza do zagranicznych spółek, które pozbywają się akcji w polskich firmach. General Electric zgodziła się sprzedać swoją jednostkę lokalną w kwietniu, natomiast w austriacki Raiffeisen Bank stara się pozbyć swojej polskiej filii" - komentuje "FT".

Repolonizacja banków

Do zmian, jakie dokonują się w ostatnim czasie w polskim sektorze bankowym, odniósł się w Programie Trzecim Polskiego Radia Michał Krupiński, prezes PZU. Potwierdził, że polski ubezpieczyciel może być zainteresowany zarówno akcjami Raiffeisen Banku jak i Pekao SA.

- PZU jest zaangażowane w repolonizację sektora bankowego w Polsce, kontroluje Alior Bank. Alior w tym roku nabył Bank BPH i te banki teraz będą się łączyć. Będziemy wspólnie przyglądać się w sposób selektywny możliwościom akwizycyjnym. Myślę, że będzie jeszcze wiele okazji do potencjalnych przejęć - powiedział. Dodał, że w przypadku sektora ubezpieczeń, spółka skupia się na rynku polskim

Rzecznik Finansowy: banki powinny zwrócić część rat:

Autor: PMB//ms / Źródło: FT, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości