TVN24 Biznes | Z kraju

Wchodzą w życie unijne zaostrzone przepisy dotyczące kontroli eksportu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"
"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"TVN24
wideo 2/2
TVN24"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"

Komisja Europejska poinformowała, że w czwartek zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy zawarte w nowym rozporządzeniu dotyczącym kontroli eksportu. Dotyczą one handlu produktami podwójnego zastosowania, czyli towarami i technologiami cywilnymi, które mogą być wykorzystywane do celów wojskowych lub bezpieczeństwa.

- Musimy lepiej reagować na pojawiające się zagrożenia w coraz bardziej niestabilnym świecie. Oznacza to lepsze uwzględnienie technologii podwójnego zastosowania, w tym technologii cyberinwigilacji, które mogą być wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem do naruszania praw człowieka - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Valdis Dombrovskis.

Nowe przepisy

- Dzięki nowym unijnym przepisom państwa członkowskie będą teraz jeszcze ściślej współpracować między sobą i z sojusznikami w zakresie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z biotechnologią, sztuczną inteligencją i innymi powstającymi technologiami - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Będziemy również współpracować, aby zapewnić przedsiębiorstwom równe warunki działania, na przykład w kontekście nowej Rady ds. Handlu i Technologii UE-USA - dodał.

Nowe rozporządzenie, które zaczyna obowiązywać, przewiduje m.in. zwiększenie wymiany informacji między organami wydającymi zezwolenia a KE w celu poprawy przejrzystości decyzji w sprawie zezwoleń; zwiększenie bezpiecznej elektronicznej wymiany informacji między organami wydającymi zezwolenia a organami egzekwującymi przepisy; rozwijanie konsultacji z sektorem prywatnym.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości