Z kraju

Najpierw umowa, potem praca. Ważna zmiana dla zatrudnionych

Z kraju

tvn24Senat nowelizację przyjął jednogłośnie. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta

Jeszcze przed podjęciem pracy nowo zatrudniona osoba będzie musiała dostać umowę na piśmie. Senat przyjął zmiany w kodeksie pracy, przepisy mają wejść w życie 1 września 2016 r.

Obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem zatrudnienia wprowadza do kodeksu pracy rządowy projekt nowelizacji. Wczoraj przyjął ją Senat, nie wnosząc żadnych poprawek.

Nielegalnie zatrudnieni

Obecnie, zgodnie z Kodeksem pracy, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu jej podjęcia - czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień.

W ocenie PIP tzw. "syndrom pierwszej dniówki" to najczęściej nieprawdziwa informacja, służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.

Po zmianie, pracodawca i każdy pracujący będą musieli mieć umowę na piśmie albo potwierdzone na piśmie jej warunki. Nowe przepisy ułatwią inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników. Nowelizacja przygotowana w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej zakłada również, że pracownik musi być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej. Przewiduje też sankcję dla pracodawcy za brak pisemnego potwierdzenia pracownikowi jego umowy o pracę - za naruszenie przepisów wymierzana byłaby grzywna. Senat nowelizację przyjął jednogłośnie. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Zobacz materiał o nieprawidłowościach na rynku pracy:

Ponad tysiąc pracodawców naruszyło kodeks pracy
Ponad tysiąc pracodawców naruszyło kodeks pracy TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości