Przegląd prasy: Twórcy dalej z limitem. Podatkowe zmiany zablokowane

Z kraju

ShutterstockResort kultury szacował, że dzięki skasowaniu limitu 50-procentowych kosztów 111 tys. twórców i artystów zyska około 200 mln zł rocznie

Ministerstwu Finansów udało się skutecznie zablokować wprowadzenie korzystnych regulacji podatkowych dla twórców i artystów. Na zniesienie limitu ryczałtowych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2017 nie ma szans – pisze "Puls Biznesu".

Zdaniem dziennika projekt resortu kultury był sabotowany przez resort finansów, który zwlekał z wyliczeniem jego skutków budżetowych i wydaniem pisemnej opinii.

Nie wejdą w życie?

- Wszelkie zmiany w ustawach dotyczących podatków dochodowych, żeby mogły zacząć obowiązywać od 1 stycznia, muszą być opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej 30 listopada poprzedniego roku. Zmiany w podatkach dochodowych nie mogą wchodzić w życie w ciągu roku - powiedziała "Pulsowi Biznesu" Renata Dłuska, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP. Preferencje dla twórców i artystów miały być wprowadzone w ramach nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) – przypomina dziennik.

Nowe regulacje

Od 1 stycznia 2013 roku obowiązuje ograniczenie w uprawnieniu twórców do stosowania ryczałtowych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z nim twórcy nie mogą odliczyć w zeznaniu więcej niż 42764 zł.

Resort kultury szacował, że dzięki skasowaniu limitu 50-procentowych kosztów 111 tys. twórców i artystów zyska około 200 mln zł rocznie. Taki byłby roczny koszt zmian dla budżetu państwa – wyjaśnia "Puls Biznesu". "Ministerstwo Finansów uważa, że te nowe regulacje mogłyby służyć do zaniżania zobowiązań podatkowych. A rząd potrzebuje pieniędzy na realizację kosztownych programów socjalnych" – czytamy w artykule.

Ulgi podatkowe za naprawę rzeczy. Szwedzki rząd stawia na ekologię. Zobacz materiał wideo:

Ulgi podatkowe za naprawę rzeczy. Rząd stawia na ekologięTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock