Z kraju

Tłumy na polskich lotniskach. Duży wzrost liczby pasażerów

Z kraju

Arkadiusz Stachowski / Shutterstock.comPolskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów

Polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - poinformował prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. To o 12 proc. więcej niż w 2015 roku. Liderem jest warszawskie Lotnisko Chopina, a najwięcej pasażerów przewiózł Ryanair.

Najwięcej pasażerów obsłużyło warszawskie Lotnisko Chopina, uzyskując z wynikiem 12,8 mln pasażerów pozycję lidera. To o 1,6 mln więcej podróżnych niż w 2015 roku. Jeśli chodzi o porty regionalne, najlepiej poradziło sobie lotnisko Kraków-Balice z prawie 5 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 18,2 proc. w porównaniu z rokiem 2015.

Powyżej prognoz

- Dobre wyniki zawdzięczamy przede wszystkim Polskim Liniom Lotniczym LOT, które po restrukturyzacji aktywnie rozbudowują siatkę połączeń oraz przewoźnikom niskokosztowym - Ryanair i Wizz Air - powiedział Samson. Jak dodał, realne wyniki są powyżej prognoz, które ULC wykonywał w roku 2012. - Przewidujemy, że w roku 2030 polskie lotniska obsłużą 60 mln pasażerów - wskazał Samson. Z danych ULC wynika, że PLL LOT w 2016 roku obsłużył 6 mln 812 tys. pasażerów, co oznacza o 1 milion więcej niż w 2015 roku. Prezes wyjaśnił, że LOT w 2016 roku rozwijał swoją siatkę połączeń, szczególnie jeśli chodzi o połączenia dalekodystansowe. Polski przewoźnik wznowił wiele połączeń m.in. do Zurychu, Barcelony czy Aten oraz zwiększył oferowanie. - Ten trend wzrostowy będzie kontynuowany przez PLL LOT w tym roku - powiedział.

Dynamiczny rozwój

Samson przekazał, że największe wzrosty, jeśli chodzi o liczbę przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku, odnotowały linie niskokosztowe, które rozwijają się najdynamiczniej. - Liderem w ubiegłym roku był Ryanair, za nim uplasowały się PLL LOT, a na trzeciej pozycji Wizz Air - powiedział prezes ULC. W ubiegłym roku Polacy najchętniej w ruchu regularnym latali do Wielkiej Brytanii, a następnie do Niemiec, Norwegii i Włoch. W przypadku międzynarodowego ruchu czarterowego najchętniej Polacy wybierali się do Grecji, Hiszpanii i Bułgarii.

Oto najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska:

Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniskaTVN24 BiS

Autor: jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Arkadiusz Stachowski / Shutterstock.com