Pracownicy z Ukrainy jak Polacy na Wyspach. "Mogą płacić im niższe wynagrodzenie"

TVN24 Biznes

pixabay (CC Public Domain)W 2014 roku ukraińskich pracowników było około 400 tys. w zeszłym roku już około 800 tys.

Obecnie w Polsce może przebywać więcej pracowników z Ukrainy niż Polaków w Wielkiej Brytanii - ocenia Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Według związkowców coraz częściej polscy pracodawcy zatrudniają ukraińskich pracowników tylko dlatego, że mogą płacić im niższe wynagrodzenie.

Polska stała się krajem imigracji. W ciągu ostatnich trzech lat liczba pracowników z zagranicy zwiększyła się, szczególnie jeśli chodzi o pracowników z Ukrainy. W 2014 roku było ich około 400 tys. w zeszłym roku już około 800 tys. - podaje OPZZ.

Związek zawodowy

Odpowiadając na potrzeby zapewnienia pomocy i informacji pracownikom migrującym z Ukrainy, OPZZ pomogło im założyć własny związek zawodowy.

- Nie jesteśmy tanią siłą roboczą. Nie jesteśmy problemem i nie zabieramy pracy Polkom i Polakom – powiedział Jurij Kariagin, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce.

Podkreśla, że podobnie jak polscy emigranci w Europie zachodniej ukraińscy pracownicy zostali zmuszeni przez warunki ekonomiczne do szukania pracy i przyszłości za granicą.

- Pragniemy, żeby nasza ciężka praca w Polsce została doceniona przez polskich obywateli, ponieważ bez nas polska gospodarka nie będzie mogła się prawidłowo rozwijać. Przede wszystkim nie godzimy się na otrzymywanie wynagrodzenia niższego od polskich pracowników i innych form dumpingu socjalnego. Dlatego założyliśmy nasz związek, by wspólnie z związkami zawodowymi z OPZZ walczyć o godne płace dla wszystkich pracowników w Polsce bez względu na ich obywatelstwo - dodał. Związek Zawodowy Ukraińców w Polsce powstał w czerwcu 2016 r. i stopniowo powiększa liczbę swoich członków. Ostatnie sukcesy związku dotyczą przede wszystkim wyegzekwowania niezapłaconych wynagrodzeń oraz walki z niewolniczymi warunkami pracy.

Ukraińcy w Polsce. Szansa dla gospodarki czy psucie rynku pracy?:

Ukraińcy w Polsce. Szansa dla gospodarki czy psucie rynku pracy?TVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC Public Domain)