Z kraju

Po pracę do Polski. Ukraińcy masowo szukają zatrudnienia

Z kraju

Ukraińcy na polskim rynku pracy
Ukraińcy na polskim rynku pracy

Liczba Ukraińców, którzy pracują w Polsce cały czas rośnie. Tylko w zeszłym roku rząd wydał około 800 tysięcy pozwoleń na pracę w naszym kraju. Daniel Dziewit, założyciel portalu pomagającego znaleźć pracę naszym sąsiadom ze Wschodu, tłumaczył na antenie TVN24 BiS, dlaczego poszukiwanie zatrudnienia przez Ukraińców nad Wisłą jest tak popularne.

Ukraińcy cenieni są przez polskich pracodawców za pracowitość. Proponowana pensja często przekracza tę proponowaną przez firmy za naszą wschodnią granicą, stąd zainteresowanie naszych sąsiadów znalezienie zatrudnienia w Polsce. Jednym ze sposobów poszukiwania stanowiska jest korzystanie z portalu pracadlaukrainy.pl, którego założyciel Daniel Dziewit tłumaczył, skąd bierze się duże zainteresowanie Ukraińców przeprowadzką do naszego kraju.

- To jest wirtualny urząd pracy, gdzie [Ukraińcy] mogą pokazać to, co potrafią. Zainteresowany zakłada profil zawodowy (...), może zadeklarować, czy ma pozwolenie na pracę - mówił.

Ukraińcy deklarują gotowość do pracy jako programiści komputerowi, graficy, dziennikarze. Obecnie na portalu można znaleźć około 2 tysięcy osób, ale ich liczba stale rośnie.

Dziewit podkreślał, że w Polsce, gdzie obecnie mamy niski poziom bezrobocia, brakuje pracowników w wielu branżach. Firmy budowlane poszukują osób do prac fizycznych, również branża hotelarska potrzebuje siły roboczej.

Autor: PMB/gry / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości