Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz

Z kraju

Orłowski o pracownikach z Ukrainy w Polscetvn24
wideo 2/6

Od 500 tysięcy do nawet miliona - tylu Ukraińców już wkrótce może opuścić Polskę. Tak wynika z szacunków Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Wszystko z powodu projektu ustawy przyjętego przez niemiecki rząd, który ma ułatwić podejmowanie pracy obywatelom krajów spoza Unii Europejskiej.

Projekt ustawy ułatwiającej wykwalifikowanym pracownikom spoza UE imigrację do Niemiec został przyjęty przez rząd w Berlinie w ubiegłym tygodniu. Proponowane rozwiązanie ma zmniejszyć niedobór rąk do pracy, na który narzekają niemieccy przedsiębiorcy. Teraz projekt trafił do parlamentu.

Ukraińcy w Polsce

W ocenie ekspertów w razie wejścia w życie nowych przepisów ucierpieć może polska gospodarka.

- Ukraińcy to idealni imigranci w Polsce. Trochę korzystamy na nieszczęściu sąsiada. To był nasz los na loterii, że akurat pobliski naród, bliski kulturowo ma takie kłopoty gospodarcze, że im się opłaca przyjeżdżać do Polski. Trzeba zrobić wszystko żeby zostali - powiedział w TVN24 profesor Witold Orłowski, ekonomista.

Zwracał uwagę, że podobnie "Brytyjczycy skorzystali na tym, że w Polsce były wielokrotnie niższe pensje".

Z oświadczenia Konfederacji Lewiatan wynika, że "deklaracje obywateli Ukrainy co do planów pozostania na terytorium Polski (nawet przed wprowadzeniem tematu liberalizacji przepisów niemieckich) nie pozwalają na zbytni optymizm".

"Wprawdzie przyjęty projekt niemieckiej ustawy jest bardziej restrykcyjny niż wynikało to ze wstępnych propozycji, jednak procedury zostały wyraźnie uproszczone" - dodano. Jak podkreślono, po wprowadzeniu nowych przepisów w Niemczech zmaleje znaczenie listy zawodów deficytowych i rozszerzą się szanse dla migrantów chcących się doszkolić.

"Warunkiem jest znajomość języka niemieckiego, którego naukę ma wesprzeć rząd niemiecki. Niemcy szacują, że dzięki podjęciu tych działań unikną strat rzędu 30 miliardów euro związanych z nieobsadzonymi wakatami" - zaznaczyła Konfederacja Lewiatan.

Polski rynek pracy

Eksperci obawiają się, że nowe przepisy mogą doprowadzić do znacznego odpływu Ukraińców z naszego kraju.

- Nasz umiarkowany scenariusz, który uważamy za realistyczny, przewiduje odpływ z polskiego rynku pracy 500 tysięcy Ukraińców. W przypadku scenariusza pesymistycznego ubytek będzie dwukrotnie wyższy - powiedział w rozmowie z "Welt am Sonntag" rzecznik Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Binkowski. Jak wynika z analiz związku, z Polski do Niemiec wyjadą przede wszystkim ci, którzy zarabiają poniżej przeciętnej i nie mają rodzin.

Z raportu "Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy" przygotowanego przez Work Service wynika, że niemal 8 na 10 obywateli Ukrainy jest zadowolonych z warunków pracy w Polsce i to do tego stopnia, że 84 procent z nich deklaruje, iż poleciliby zatrudnienie w naszym kraju swoim bliskim i znajomym. Z drugiej strony 59 procent badanych przyznaje, że opuści nasz kraj, gdy otwarty stanie się dla nich niemiecki rynek pracy.

Według Personnel Service wyjazd Ukraińców na Zachód to jeden z pięciu największych problemów polskiego rynku pracy.

Jak wynika z opracowania przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu (odpowiadający za rozliczanie cudzoziemców z całego kraju), na koniec listopada br. składki na konto naszego ubezpieczyciela wpłaca ponad 441 tysięcy obywateli Ukrainy.

Tymczasem honorowy konsul Ukrainy w Poznaniu Witold Horowski wskazał, że Ukraińców w Polsce, wedle różnych szacunków, jest od 1,5 mln do 3 mln i nie wszyscy będą zachowywać się tak samo.

Rząd nie ma obaw

Spokój w sprawie zmian w niemieckich przepisach zachowuje resort rodziny i pracy. - Nie wierzę w głosy tych ekspertów, którzy mówią, że po wprowadzeniu przez Niemcy ustawy ułatwiającej imigrację zarobkową pracowników spoza UE 60 procent obywateli Ukrainy wyjedzie z Polski - powiedział w czwartek wiceminister Stanisław Szwed.

Jego zdaniem Polska ma przewagę nad Niemcami, ponieważ Ukraińcy łatwiej się asymilują i uczą języka w Polsce niż u naszych zachodnich sąsiadów. - W Niemczech na pewno jest z tym gorzej – ocenił.

Według Szweda jedynym argumentem przy wyborze przez Ukraińców kraju, w którym planują pracować, będzie kwestia wynagrodzeń. - Różnicy płac nie jesteśmy w stanie zniwelować. Jeżeli będzie jakiś argument dla tych osób, to będzie to kwestia związana z płacami - mówił.

Zwrócił uwagę, że rozwiązania, które chcą wprowadzić Niemcy, już funkcjonują w Polsce. - Mamy specjalną ścieżkę dla (pracowników – red.) z sześciu państw: Ukraina, Rosja, Białoruś, Gruzja, Armenia, Mołdawia, która pozwala na przyjazd do Polski na krótkoterminowe okresy zatrudnienia. Mamy prace sezonowe, dziewięć miesięcy w roku i mamy specjalną ścieżkę dla wykwalifikowanych pracowników, grupy zawodów. To jest 286 zawodów, które mają uprzywilejowaną ścieżkę, jeśli chodzi o zatrudnienie – wyjaśniał wiceszef resortu rodziny i pracy.

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl, PAP, Welt am Sonntag, Deutsche Welle

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock