Lawina ugód w sprawie kredytów frankowych

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
SN nie podjął decyzji w sprawie kredytów frankowych (materiał z września 2021 roku)
SN nie podjął decyzji w sprawie kredytów frankowych (materiał z września 2021 roku)TVN24
wideo 2/6
TVN24SN nie podjął decyzji w sprawie kredytów frankowych (materiał z września 2021 roku)

Banki zawierają z kredytobiorcami frankowymi coraz więcej ugód - wynika z danych, nadesłanych przez instytucje finansowe w odpowiedzi na pytania Polskiej Agencji Prasowej. Nie przeszkadzają w tym wysokie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego.

mBank

Z danych, nadesłanych PAP przez mBank wynika, że bank na koniec stycznia zawarł 3 tys. ugód. Tymczasem pod koniec 2022 r. bank informował, że zawarł ponad 1880 ugód.

PKO BP

Także według informacji przesłanej PAP przez PKO BP widać wzrost liczby zawartych ugód.

'Od początku uruchomienia programu zawarliśmy ponad 20,8 tys. ugód z kredytobiorcami. 73 proc. spraw, które trafiają do Sądu Polubownego przy KNF zakończyło się podpisaniem ugody. Obecnie prowadzimy ok. 12 tys. procedur ugodowych" - podał PKO BP w odpowiedzi na pytania PAP.

Tymczasem pod koniec grudnia bank informował PAP, że zawarł ponad 18 tys. ugód. To oznacza, że wysokie stopy procentowe NBP nie przeszkadzają w zawieraniu ugód przez klientów.

"W ostatnich 2 miesiącach ubiegłego roku zaobserwowaliśmy zwiększenie liczby wniosków składanych przez klientów o prawie 100 proc. w porównaniu z poprzednimi miesiącami II i III kwartału 2022 roku" - wskazał PKO BP.

Bank Millennium

Kolejnym bankiem, który prowadzi na szeroką skalę program zawierania ugód z frankowiczami, jest Bank Millennium. Bank nie podał informacji o liczbie ugód zawartych w tym roku, jednak z zaprezentowanych danych wynika, że w samym czwartym kwartale zawarł ponad 1,3 tys. ugód a w całym roku było to ponad 7,94 tys. porozumień z klientami (w całym 2021 r. było to prawie 8,45 tys. ugód).

"W wyniku tych negocjacji oraz innych naturalnych czynników, w 2022 roku liczba aktywnych walutowych kredytów hipotecznych zmniejszyła się o niemal 9 600 do 38 011, co stanowi porównywalny rezultat do tego w roku 2021 (10 300)" - podał Bank Millennium w odpowiedzi na pytania PAP.

Santander Bank Polska

Wcześniej także prezes banku Santander Michał Gajewski podkreślał, że widać wzrost zainteresowania takim rozwiązaniem. - Konsekwentnie realizujemy nasz plan zawierania porozumień z klientami. Na koniec grudnia mieliśmy podpisane 2,6 tys. ugód, widzieliśmy przyspieszenie w IV kwartale. Widzimy zwiększone zainteresowanie kientów zawieraniem porozumień - powiedział Gajewski.

Wnioski w sprawie ugód złożyło 5,1 tys. klientów banku. W samym IV kwartale bank Santander podpisał 1,2 tys. ugód. Prezes podał, że ugody podpisało w sumie 12 proc. klientów tych kredytów w banku.

ING Bank Śląski

W minionym tygodniu ING Bank Śląski informował natomiast o zawarciu z klientami 459 ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. ING od października 2021 roku oferuje program ugód w oparciu o założenia Przewodniczącego KNF.

Na koniec IV kw. 2022 roku bank miał 3,3 tys. aktywnych kredytów hipotecznych indeksowanych do CHF.Bank podał, że pod koniec 2022 roku przeciwko niemu toczyło się 1.047 spraw spornych w zakresie walutowych kredytów hipotecznych, podczas gdy na koniec września 2022 roku było to 969 spraw.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości